Sohbet'e Giriş

Zekat, zenginin malındaki yoksulun hakkıdır

Zekat, zenginin malındaki yoksulun hakkıdır

Dünyada kazanılan eşya belli bir süre ve yok olucudur. Bunun tek istisnası, Allah yolunda infak edilen maldır. Rabbimizin rızası amaçlı harcanan her zerre, bengi âlemde kul amaçlı bir getiri ve tükenmez bir hazinedir. Harcanmayan ve elde sımsıkı tutulan eşya, sahibinin dünyayı terk ettiğinde terk etmek zorunda kalacağı ve mirasçıları bu yeryüzünde onun kazancını tüketirken, onun ise hesabıyla uğraşacağı bir yük olacaktır.
Allah-u Teâlâ’nın insanlara lütfettiği malda, tabiki ki yakınlardan başlamak üzere gereksinim sahiplerine verilmesi gerekli olan bir hisse vardır. Zekât, zenginin malındaki yoksulun hakkıdır. Toplumdaki ciro seviyesini dengeleyen

zekât, zenginin malını manen temizleyip arındırırken, gereksinim sahibine de huzurlu bir soluk aldırır. Hatta yoksulun zengine haset etmesinin, zenginin ise fakiri hor görmesinin önüne geçer. Böylelikle sevgi ve kardeşlik hukuku kuvvetlenir.
Cimrilik edenler ile ilgili Allah-u Teâlâ şu şekilde buyurmaktadır: “Allah’ın kereminden kendilerine verdiklerini (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki o, kendileri amaçlı hayırlıdır; tersine onlar amaçlı birçok fenadır. Cimrilik ettikleri birşey de kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın