Sohbet'e Giriş

Zatürre yetişkinlerin de korkulu rüyası

Zatürre yetişkinlerin de korkulu rüyası

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Profesyonel. Dr. Mehmet Ceyhan, nihai yıllarda yapılmış olan çalışmalar sonucu olarak aşılamayla önlenebilen enfeksiyon hastalıklarında mühim başarılar sağlandığını belirterek, riziko grubundaki yetişkinlerin de aşı olması gerektiğini ifade etti.

Ceyhan, Hayat Sıhhat Örgütü’nce zatürre hastalığıyla mücadele vermeye uyarı çekmek amacıyla, her yıl 12 Kasım’ın Hayat Zatürre Bugünü olarak onay edilmesi sebebiyle yaptığı bildiride, aşıyla birçok hastalığın süre içinde yok edildiğini, Türkiye’de aşı yapılmasaydı senede 14 bin 248 çocuğun 13 çeşitli hastalıktan kaybedileceğini belirterek, aşılamanın yalnızca çocuklar amacıyla olabilitesi yüksek olmadığını, yetişkinlerin de olması gerekli olan aşılar yer aldığını ifade etti.

“Zatürre hem tek çocuklarda hem tek yetişkinlerde en fazla ölüme ne sebeple meydana iştirak eden hastalık” diyen Ceyhan, zatürrenin en sık sık görülen sebebinin diyafram olarak bilinen akciğer ve karın boşluğunu ayıran zar üstünde pnömokok bakterisi kaynaklı enfeksiyonlar meydana geldiğini, bu bakterinin zatürrede, kulak iltihaplarında, sinüzitte, menenjitte, kana bakteri karışması manasına iştirak eden bakteriyemide en sık sık görülen faktör meydana geldiğini bildirdi.

Ceyhan, “Zatürre aşısı diye malum aşı, yalnızca zatürreye karşın korumuyor, bu hastalıklara karşın da savunuyor. Genişletilmiş Bağışıklama Yazılımı alanında bu aşı bütün çocuklara yapılmaya başladığından beri, pnömokok bakterisine ilişkili menenjit vakalarında çok kocaman azalma gördük. Sözgelimi 2 yıl öncesinde çocuklardaki menenjit oranı yüzde 40 iken, bu yıl yüzde 14’e civarı düştü. Zira çocuklara yaygın olarak bağışıklık uygulanıyor. Yeryüzünde deklarasyonlan zatürre vakalarında ise yüzde 40 azalma görülüyor” dedi.

Pnömokok aşısında çocukluk dönemindeki aşılama oranlarının Türkiye’de yüzde 97 benzeri yüksek rakamlara erişerek oldukça oldukça başarılı tek noktaya geldiğini anlatan Profesyonel. Dr. Mehmet Ceyhan, sığınmanın doğar doğmaz çocukluk çağıyla başladığını, fakat yinelenmesi gerektiğini ifade etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın