Sohbet'e Giriş

Yüz Nakillerinin Sevindirici Sonuçları

Yüz Nakillerinin Sevindirici Sonuçları

New England Journal of Medicine mecmuasında yayımlanan makaleye yönelik, Boston’daki Brigham and Women’s Hospital hastanesinde, 2001, 2008 ve 2009 senelerinde cereyan çarpması ve hayvan saldırısı neticesi surat dokusunun kocaman kısmını kaybetmiş üç hastaya surat nakli inşa edildi.

Koku Dahi Alamıyorlardı

Yüz dokusu nakledilen hastalar burunlarından soluk alamıyor, sabit tek surat ifadesi taşıyor, ağzını kapatamıyor ve çok kolay değil konuşabiliyordu. Ilçelerde yanak ve burun narin dokusunun kocaman kısmını, göz kapaklarını, tek ya da 2 gözü ile dudaklarını kaybeden hastalara, beyin ölümü gerçekleşmiş bağışçılardan doku nakledildi.

Ameliyattan Kısa Zaman Sonraki Kocaman Düzelmeler

Hastalardan biri operasyondan üç gün ardından yüklü yönden çıktı ve koku alabiliyordu, biri operasyondan 4 gün ardından yüklü yönden çıktığında yiyecek yeyip içebiliyordu. Bu 2 hasta 10 ve 13 gün ardından taburcu edildi. Üçüncü hasta yüklü yönden 18 gün ardından çıktı ve 38 gün hastanede kaldı.

Nakilden üç ay ardından bütün hasta olanların yüzlerinde, 15 mm mesafedeki 2 noktayı birbirinden ayırt edebilecek civarı hassaslık gelişmişti.

Bu arada doku bağışında bulunanların yakınları, hasta olanların yepyeni yüzlerinin, vericinin yüzüne benzemediğini altını çizdi.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın