Sohbet'e Giriş

Yurtdışında uzuv nakli 4 kat daha pahalı

Yurtdışında uzuv nakli 4 kat daha pahalı

Sağlık Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Evrensel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, uzuv naklinin hayat amaçlı yepyeni tek baht meydana geldiğini belirterek, bunun amaçlı hem tek yeteri kadar bağışın inşa edilmesi hem tek operasyonları yapacak deneyimli ekiplerin yer alması hem tek de bunların gerçekleştirilebilmesi amaçlı teknik donanım ve fonlanma desteğinin sağlanabilmesi gerektiğini ifade etti.

Kapuağası, Türkiye’de nakil başarısının yüksek olduğuna, her açıdan donanımlı ekiplerin operasyonlara imzasını attığına işaret ederek, bu operasyonların çok zahmetli ve fiyati yüksek meydana geldiğini bildirdi.

Bu ameliyatların Türkiye’deki maliyetinin hayat rakamlarına yönelik düşük meydana geldiğini anlatan Kapuağası, operasyon başarısının doktor tecrübesinin yanında, kullanılan malzeme ve hijyenik şartlarının sağlanmasına ilişkili olduğuna dikkati çekti.

Gelişen tek takım komplikasyonların fiyati hepten artırdığını söyleyen Kapuağası, “Türkiye’de böbrek nakli 33 bin TL, karaciğer nakli 77 bin liraya, kalp nakli 56 bin 250 liraya, akciğer nakli 77 bin liraya ve kornea nakli bin 446 liraya yapılıyor” diye konuştu. Benzer operasyonların yurt dışarısında “3-4 kat fazla” ücretle yapıldığını söyleyen Kapuağası, İtalya, İspanya, Slovenya, Avusturya ve Macaristan benzeri Avrupa ülkelerinde refakatçı haricinde tek nakil fiyatlarına bakıldığında böbrek naklinin tahmini 75 bin euro, karaciğer naklinin 205 bin euro, kalp naklinin 80 bin euro, akciğer naklinin 102 bin euro ve kornea naklinin ise 12 bin 800 avroya gerçekleştirildiğini aktardı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın