Sohbet'e Giriş

Yoğun tuz tüketimine dikkat

Yoğun tuz tüketimine dikkat

Yoğun tuz tüketiminin kemik sıhhatini tehdit ettiği, perhizde alına tuz miktarının fazlalığının kalsiyum kaybına sebep olduğu söylendi.

37. Ülkemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kurultayı, Su Sesi Otel’de inşa edildi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Profesyonel. Dr. Nilgün Güvener Demirağ, tertip eden basın toplantısında yaptığı bildiride, kemiklerin uzuvları savunma, adalelerin tutunmasını sağlama ve kalsiyum deposu tarafından çok mühim meydana geldiğini ifade etti.

Pek çok insanın tahmini 30 yaşına civarı kemik kitlesinde doruğa eriştiğini anlatan Demirağ, bu yıl ardından kemiklerde felaketin arttığına dikkati çekti. Demirağ,

kemik kitlesinin bu yaşa civarı ne civarı yüksek doruğa ulaşılırsa, uzun vadede kemik kaybının getireceği problemlerin da ek olarak pratik önlenebileceğini ifade ederek, genetik faktörlerin de kemik sorunlarında belirleyici olduğuna işaret etti.

Vücuttaki kemik kalitesinin artırılmasında, beslenmede yeteri kadar kalsiyum alımı, D vitamini eksikliğinin önlenmesi, yeteri kadar zaman ışığı maruziyeti, egzersiz, yüksek tuzlu beslenmeden sakınma, potasyum detaylı meyve sebze tüketimleri, sigara ve alkolden uzak durulmasının mühim meydana geldiğini belirten Demirağ, bu alışkanlıkların çocukluktan bu yana kazanılması gerektiğini duyurdu. Demirağ, “Yoğun tuz tüketiminin kemik sıhhatini da negatif etkileyerek tehdit ettiği bildirilmektedir. Perhizde alına tuz miktarının fazlalığı, kalsiyum kaybına kapı aralamaktadır. Yeryüzünde işlenmiş hazırlıklı gıdaların tüketiminin artışı, tuz tüketimini de artırmıştır” diye sohbet etti.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın