Sohbet'e Giriş

Yeşilay’dan uyuşturucuyla maçta kanun talebi

Yeşilay’dan uyuşturucuyla maçta kanun talebi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Profesyonel. Dr. İhsan Karaman yaptığı açıklamada, isteklerinin talep ve istek azaltımının topyekun değerlendirildiği, madde bağımlılığının her bakımdan ele alındığı bütüncül tek “Uyuşturucuyla Mücadele Yasası”nın çıkarılması meydana geldiğini belirtti.

Karaman, gençler aralarında tüketimi süratle yükselen bonzainin ölümlere ne sebeple olduğuna dikkati çekerek, bonzainin kalp ve böbrek yetmezliğine neden verdiğini aktardı.

Sentetik uyuşturucuların kullanımına dikkat çeken Karaman, “Korkumuz şu; bonzai en son derece çabuk dağılma gösteriyor ve kullanım yaşı ortalaması düştü. 10 yaşlarındaki tek genç bile bonzai kullanmaya başladı. Sentetik olduğu amaçlı merdiven altında kolay bir şekilde yapılıyor. 1-2 liraya alınabiliyor, internette kolay bir şekilde satılıyor” ifadelerini kullandı.

Karaman, Sıhhat, Aile ve Toplumsal Siyasetler ile Ulusal Öğrenim bakanlıkları, güvenlik güçleri ve Yeşilay’ın uzunca yıllardır uyuşturucuya karşın sürdürdüğü mücadele vermeye işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ülkemizde hem tek mevzuat tarafından hem tek de yetkiler tarafından kocaman tek kaos ve dağınıklık var. Müesseseler uyuşturucu madde mücadelesinde birbirleriyle koordine olmalı. Yeşilay olarak 2 basit tedbir teklifimiz var. Birinci önerimiz; aciliyetli olarak önleyici hizmet standartlarının geliştirilmesi, yoksa farklı sivil topluluk kuruluşlarının yaptığı tek dizi sıkı niyetli iş bilimsellikten uzak olması sebebiyle tek yarar sağlamıyor ya da beklenilen tesiri gösteremiyor. İkincisi ise talep ve istek azaltımının topyekun değerlendirildiği, madde bağımlılığının her bakımdan ele alındığı bütüncül tek ‘Uyuşturucuyla Mücadele Kanunu’nın çıkarılması.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın