Sohbet'e Giriş

Yerlilik mi, solculuk mu

Yerlilik mi, solculuk mu

BU seneki 1 Mayıs etkinliklerinin harika, çeşitli, ufuk açıcı görüngülere oyun alanı/sahne meydana geldiğini tahmin ediyorum. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 1 Mayıs Çaba ve Yardımlaşma Bugünü buna bağlı olarak Twitter’daki hesabından şu kudsi hadisleri paylaştı:
“Kıyamet gününde üç bireyin hasmı ben olurum; 1- Adıma yemin içip laf verdiği takdirde sözünde durmayan kimse, 2- Özgür bir insanı köle diye satıp parasını yiyen kimse, 3- İşçiyi çalıştırıp, işini inşa ettirdiği takdirde ücretini ödemeyen kimse.” (Buhari)
“Sevgili Peygamberimiz (SAS) buyuruyor ki: Her kimin kardeşi hizmetinde çalışırsa, yediğinden yedirsin, giydiğinden giydirsin, onlara güçlerini aşan yükler yüklemesin, zor işler yüklerseniz bizzat destek ediniz.” (Buhari)

Sonra bizzat kendilerini ”Antikapitalist Müslüman Gençler” olarak adlandıran bir grup, 1 Mayıs kutlamaları amaçlı Taksim’e geçmeden öncesinde, Fatih Camii’nde yaşamlarını kaybeden işçiler amaçlı gıyabi cenaze namazı kıldı. Hem Bir bayanların hem bir de erkeklerin saf tuttuğu bu namaz, bana kalırsa mühim bir dönüm noktası. Dindarlar “Şeriatın kestiği parmak acımaz” teslimiyetinden, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” anlayışına geçiyor. Inançlı kimselerin “Vardır bir hikmeti” gizemciliğinden, “Beşeri ve içtimai konularda zuhurata yönelik hüküm sunmak ve üslup almak gerekir” noktasına yürümesini hayırlı buluyorum.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın