Sohbet'e Giriş

Yeni Ülkemiz devletinin kuruluşu ve duyurusu ile ilgili yararlı bilgiler


Yeni Ülkemiz devletinin kuruluşu ve duyurusu ile ilgili yararlı bilgiler

BayrakMustafa Kemal Paşa, 8 Nisan’da yayımladığı deklarasyonda, Damat Ferid’in Aydın şehrini Yunanistan’a teslim ettiğini, tecavüze uğrayan Türklerin müdafaasına mani meydana geldiğini, İtilaf Devletleri’ni askerî işgalde yer almaya çağrı ettiğini ancak halkın bu kez sakınımlı ve hazırlıklı davranacağını Damad Ferit Hükûmetini tanımayacağını açıklıyordu. İstanbul işgal altında olduğundan normal faaliyetini sürdüremeyen Mebuslar Meclisi’nin harika otorite ile Ankara’da toplanması amaçlı her çeşitli tedbir alınmıştı. 19 Mart 1920’de bu hususta her tarafa bildiri sevk edildi. Yapılmış Olan seçimler nihayetinde mebuslar Ankara’da toplandılar. 23 Nisan 1920’de Kocaman Millet Meclisi açıldı. Mustafa Kemal Paşa derhâl tek hükûmet teşkil edilmesini talep etti. Meclis, kurucu meclislerin sahip oldukları tüm haklara sahip meydana geldiği benzeri hükûmet vazifesini de üst kısmına almış yer alıyordu. Yepyeni kurulan bu hükümet teşri, icra ve talihsiz kaza kuvvetlerini kendinde topladığından tek “cumhuriyet” demekti. Ancak kurallar uyumlu olmadığından bu tabir o dönemde kullanılmamıştır. Mustafa Kemal Paşa, Ülkemiz Kocaman Millet Meclisi başkanlığına seçildi;

böylelikle hem tek hükümet, hem tek de hükûmetin başına geçmiş oldu.
Büyük Millet Meclisi, önce iş olarak çıkarttığı 29 Nisan 1920 tarihinde Hıyanet-i Vataniye Yasayi ile yurtta olan negatif cereyanları engellemek, ayaklanmaları kışkırtanları ve ayaklanmalara katılanları yola getirmeyi amaçlıyordu.
Hıyanet-i Vataniye Yasayi’nun çıkarılmasından anında hemen ardından Kocaman Millet Meclisi, 3 Mayıs 1920’de şu 11 vekili tercih ederek programını yapmış ve yepyeni Türk Devleti’nin önce hükûmetini I.İcra Vekilleri Kurulu isimiyle kurmuştur.
İlk Ülkemiz Kocaman Millet Meclisi Cumhuriyet tarihimizde fevkalâde mühim tek mevkiye sahiptir. İlk parlamentonun fevkalâdeliği çeşitli ve ters fikirlere sahip milletvekillerinden meydana gelmiş meydana gelmesine nazaran ülke defansı ve bütünlüğü ile ilgili tek tek ses ve tek tek vicdan olabilmesidir.

Kategori
: Sohbet
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın