Sohbet'e Giriş

Yeni Porsche 911 Turbo ve 911 Turbo S Detroit Araba Fuarında

Yeni Porsche 911 Turbo ve 911 Turbo S Detroit Araba Fuarında

Yeni Porsche 911 Turbo ve 911 Turbo S’in perdesi Detroit’te kalkıyor

Porsche, 2016’nın en başında Detroit’te tertip edecek meydana gelen Kuzeyindeki Amerikan Beynelmilel Araba Fuarı’nda ürün gamının yepyeni bir yıldızını daha tanıtacak. 911 model ailesinin en üst yeni sezon modelleri meydana gelen 911 Turbo ve 911 Turbo S, çoğalış 20 hp daha çok güce, daha keskin bir tasarıma ve geliştirilmiş özelliklere ve coupe ve convertible seçeneklerine sahip olacak.

Yeni 911 Turbo’daki 3,8 litrelik Bi-turbo 6 silindirli motor, silindir kapağında modifiye edilmiş emme kanalları, yepyeni enjeksiyon ağızları ve fazla yüksek petrol basıncıyla çoğalış 540 hp kuvvet temin edecek. Yepyeni 911 Turbo S ise, daha kapsamlı kompresörlü yepyeni turboşarj üniteleri yardımıyla çoğalış 580 hp güce ulaştı. Porsche, hâlâ yakıt motorlarında değişken türbin geometrisiyle turboşarj ünitelerini kullanabilen tek üretici olma özelliğini savunuyor.

Motorlar, canlı ameliyatta motor reaksiyonunu hepten sıkı hale getirmek amaçlı, çoğalış ‘Dinamik Turbo Basıncı’ ismi verilen özelliği de taşıyorlar. Yük değişimlerinde, sözgelişi gaz pedalından ayak kısa zaman çekildiğinde, şarj basıncını savunuyor. Bu, gaz kelebeği açık bırakılıp, yalnızca petrol enjeksiyonuna ara vererek elde ediliyor. Netice olarak, motor gaz pedalına bir daha basılana civarı pratikte hiç gecikme yaşamadan tepki veriyor. Bu işlevin tesirleri Normal moddan çok Sport ve Sport Plus modlarında vurgulanıyor.

Her 2 yepyeni model de petrol kullanımı daha azaltılmış meydana gelmesine karşın, garip bir sürüş performansı sunuyor. 911 Turbo S Coupé 2,9 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. Maximum hızı 12 km/s çoğalarak 330 km/s’e yükselmiş vaziyette. 911 Turbo 0-100 km/s hıza 3 saniyede ulaşıyor ve maximum hızı evvelki modelden 5 km/s yükseltilerek 320 km/s’e çıkmış. Bununla birlikte, coupe modeller yalnızca 9,1 l/100 km, convertible modeller ise 9,3 l/100 km tüketim inşa ediyor. Bu, bütün modellere yönelik her 100 km amaçlı 0,6 litre daha az tüketim manasına geliyor. Bunun ardında, gelişmiş elektronik motor ve yenilenen vites değişiklik haritalarıyla vites idaresi yatıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın