Sohbet'e Giriş

Yeni Lamborghini Huracan Lp 610-4 Spyder

Yeni Lamborghini Huracan Lp 610-4 Spyder

Yeni Huracan Spyder, esin verici teknolojsıkı, harika kalite seviyesini ve soluk kesen performansı temsil etmekte. Lüks konforla beraber saf ve canlı dizayn, Huracan’ın bu üstü açılabilir sürümünü başlı başına ikon kıymetinde bir Lamborghini haline getiriyor. Düşük ağırlıktaki, elektro hidrolik narin tavanı, tertemiz Lamborghini’ye tavanı hem bir açıkken hem bir de kapalıyken çeşitli bir görünüm kazandırırken, sokak tutuş ve performanstan taviz vermeyerek şoför ve yolculara maksimum konfor sunuyor.

Atmosferik 5,2litrelik V10 motor, 610 HP güç üretiyor. Tertemiz Huracan LP 610-4 Spyder, 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede bitirirken, 324 km/s’lik bir maksimum hıza ulaşıyor. Spyder’da bununla beraber 2016 model seneye ilişkin Huracan ailesinde bulunan ‘stop start’ sistemiyle beraber getirilen ‘silindirlerden bir tanesini devre dışı bırakma sistemi’ ve daha sıkı sürüş tecrübesi amaçlı tertemiz ‘elektronik olarak muayene edilen 4 tekerlekten çekiş sistemi’ benzeri nitelikleri de içerisinde barındırıyor.

TASARIM VE YENİ NARIN TAVAN ÇÖZÜMÜ

Huracan Spyder, Lamborghini’nin karakteristik dizayn dilinin gelişiminde varılan en tertemiz noktayı temsil etmekte. Lamborghini’nin ‘şekil fonksiyondan derhal hemen peşinden gelir’ ilkesine ilişkili kalırken, göz zevkine de harika bir biçimde hitap ediyor: Lamborghini Huracan LP 610-4 Spyder’a bakmak da en az sürmek civarı merak veriyor.

Huracan Spyder’da bulunan en çeşitli özellik tertemiz narin tavanı. Bu tavan, siyah, kahverengi ve kırmızı olmak üzere üç çeşitli nitelik seçeneğiyle sunuluyor. Tavan açıkken dahi Spyder’ın çizgileri, üstü açık öbür otomobillere mukayese et epeyce çeşitli görülüyor. Uzunluğu 4,46 metre, genişliği de 1,92 metre alana gelen Lamborghini Huracan Spyder’ın yerden yüksekliği de sadece 1,19 metre. Düşük ağırlıktaki narin tavan, kapalıyken Spyder’ın siluetine muhteşem bir biçimde ahenk gösterirken, açık olduğunda ise olası alana gelen en randımanlı yere saklanarak, Spyder’ın muhteşem ağırlık merkezini savunmasını sağlıyor ve üstü açık otomobilin atletik ve bir o civarı da kuvvetli çizgilerini ortaya çıkarıyor. Gizlenen ve otomatik açılan takla barları da üstü açık otomobilin alçak siluetini bozmuyor. Tertemiz elektro hidrolik, düşük ağırlıktaki narin tavan, orta tünelde bulunan bir düğme tarafından saatte 50 kilometreye civarı alana gelen sürüş hızında sadece 17 saniyede açılıyor. Bu narin tavan arzu eder açık, ister de kapalı olsun, şoför, kapalıyken siper camı misyonu gören ve açıkken de atmosferik V10’un inanılmaz motor sesini kuvvetlendiren arka camı elektronik olarak açabiliyor.

Tavan açıkken, 2 işlek kanatçıkla beraber çeşitli bir dizayn çözümü de geliştirildi. Bu kanatçıklar, açılma işlemi esnasında tavanın katlanma bölmesinden yükselerek, görünür duruma geliyor ve bu üstü açık otomobilin tasarımına muhteşem bir ahenk gösteriyor. Otomobilin alçak ve kuvvetli görünümünü hepten bariz duruma getiren bu arka kanatçıklar, yer arkalarından başlayarak, tavan çizgisini arkaya gerçek taşıyor ve Spyder’ın taraftan görünüşünü muhteşem bir duruma getiriyor. Entegre bir kanal da üstü açık sürüş esnasında kafa boşluğundaki sarsıntıyı azaltıyor.

Konforu hepten artırmak amaçlı yanal aerodinamik akış dalgalarını sönümlendirerek, dik seyretme hızında dahi hasbihal edilmesine imkân tanıyan muhteşem bir akustiğin oluşmasını imkanı sunan 2 tane çıkarılabilir yanal rüzgar koruması da yer alıyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın