Sohbet'e Giriş

Yeni hayat düzeninde ‘Gulnaz’ların durumu

Yeni hayat düzeninde ‘Gulnaz’ların durumu

Afganistan’da hayatını sürdüren 19 yaşlarındaki Gulnaz’ın dramı vardı. Gulnaz, kuzeninin kocasının tecavüzüne uğramış, bu tecavüzden bir bebeği de olmuş, fakat Afgan kanunları icabı “fuhuş yapmakla” suçlanarak cezaevine atılmıştı. Çıkarıldığı mahkemede kendisine şu şekilde bir öneri sunulmuştu: Ya tecavüzcünle evlenirsin ya da 12 sene mapus yatarsın.
Haberin alaka cazip meydana gelen yanı ise şuydu: Gulnaz’ın hali beynelmilel reaksiyona sokak açmış, Avrupa Birliği aracılığıyla desteklenen bir ekip Gulnaz ve onla beraber benzer durumda olanlarla alakalı bir belgesel hazırlamıştı. Fakat her ne hikmetse belgeselin yayınlanmasına müsaade edilmedi. Yapımcılar, mevzubahis yayım yasağında AB-Afganistan ilişkilerinin mühim oyun oynadığını düşünüyorlarmış. İnsanın gülesi geliyor, Avrupa-Afganistan ilişkileri, Avrupa’nın böylesi dram dolu hallerin hayat kamuoyuna yansıtılmasını engelleyecek jestler yapmasını temin edecek civarı düzelmiş başka bir deyişle. Maşallah, maşallah…

Oysa ek olarak 2000’li senelerin en başında, durum bir sürü ek olarak başkaydı.
Hatırlayın, 11 Eylül eylemlerinin intikamını almaya soyunan ve arasında Avrupa Birliği ülkelerinin de yer aldığı ortak yönetim devletleri, pkk’lı yatağı olarak işaretledikleri ülkeleri bombalamaya hüküm verdikten ek olarak sonra, “Zaten onlar kadınlara bir sürü berbat davranıyorlar” haberlerini “press”lemeye başlarlardı hayat gündemine.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın