Sohbet'e Giriş

Yeni Anayasa, Meclis’te gerekli 367 reyi alsa dahi referanduma gitmeli

Yeni Anayasa, Meclis’te gerekli 367 reyi alsa dahi referanduma gitmeli

“Türkiye’de de AB tarafında da vize muafiyeti sürecinin çökmesini bekleyenler var. Biz haziranda vize muafiyetini alacağız”diye konuştu. Davutoğlu, yepyeni Anayasa çalışmalarıyla alakalı ise “Anayasa krokisi Meclis’te gerekli meydana iştirak eden 367 reyi geçse dahi, Cumhurbaşkanımız konuyu referanduma gönderebilir. O vaziyette dahi, referanduma gitmesi gerektiği kanaatindeyim”diye konuştu
-Vize muafiyeti ve mültecileri geriye onay anlaşması ile alakalı hem bir devlet cephesinin negatif sinyaller verdiği, hem bir de Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin taahhütlerini mahaline getirmesiyle alakalı şüpheler oluştuğu argüman ediliyor. Paktın yürümesinin önüne çıkabilecek engeller var mı?

“Hükümet cephesi” denilince; enbaşta benden olmak üzere, Dışişleri Bakanı’mızdan ve AB Bakanı’mızdan da ileri iştirak eden hiçbir negatif ikaz, negatif idrak yok. Rastgele bir Avrupalı yetkilisinin de kullandığı negatif bir anlam yok. Bu işin psikolojisini sıkı yönettik; mekanizmaları, altyapısını sıkı oluşturduk. Aksama yok. Geriye onay anlaşması, vize muafiyetiyle bir paket şeklinde… Onlar vize muafiyeti vermezse, geriye onay sözleşmesini uygulamayacağız demektir. O zaman da sorun eskiyen haline döner.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın