Sohbet'e Giriş

YELLEN’DEN FAİZ VE BALON UYARISI


YELLEN’DEN FAİZ VE BALON UYARISI

Bu gelişmelerin üst kısmına şimdi FED Başkanı Janet Yellen’in “hisse senedi değerlemelerinde potansiyel tehlikelere ve faiz artırımı esnasında uzunca vadeli piyasa üremlerinin keskin yükselişler kaydedeceğine” uyarı çekmesi, işin tuzu biberi oluyor. Dolar hepten ölçüt kaybetti. Dolar Endeksi 93.882’ye indi ve yüzde 7.1 düştü. Euro/dolar paritesi de 1.1391’e çıkarak 13 Nisan’a yönelik yüzde 8.3 yükseldi.
Başkan Yellen adeta doların kafa kaldırmasını istemiyor. Bilgilerin berbat gelmesi işini oldukça kolaylaştırdı ama bu etkinin sona erdiği yerde de bizzat devreye giriyor. Amerika’nın bu siyasetinin Avrupa ekonomileri toparlanana ve bunun ücret ünitesi üstünde tesiri görülene civarı sürmesi beklenebilir. Avro’nun güçleneceği bir süreçte AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin faiz artırımına gitmesinin dolar üstünde sıçratıcı tesirinin düşük olacağı hesaplanıyor. Tersi taktirde mart ortasına civarı gerçekleşen çabuk dolar artışının bir daha gündeme gelmesinden çekiniliyor.

TL’nin kaybı ise sepet bazında 13 Nisan’a yönelik yüzde 3 ve 26 Ocakta’a yönelik yüzde 13.6 seviyesinde. Orta Bankası tartışmaları yatışmış meydana gelmesine cevap, TL’nin ölçüt kaybı nisan ayı içinde da sürdü. Dolarla olmasa da Avro üzerinden aynı ritimde devam etti.
Nitekim geçen zaman de Avro’nun ölçüt artışı içeriye fazlasıyla yansıdı. Avro, TL karşısında 3.0893 ile 25 Mart 2014’ten beri maksimum düzeyine çıktı. Avro maksimum kıymetini 3.2723 ile 27 Ocakta 2014’te görmüştü.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın