Sohbet'e Giriş

Yaz ve güzde ‘tatarcık’ tehlikesi


Yaz ve güzde ‘tatarcık’ tehlikesi

Literatürde ‘üç gün ateşi’, ‘papatasi ateşi’ adlarıyla da malum ‘Tatarcık Ateşi’nin etkeninin, katliam kongo ile benzer aileden meydana gelen tek çeşit virüs meydana geldiğini dile getiren Doç. Dr. Yusuf Ziya Demiroğlu, “Tatarcık ateşi bu virüsü taşıyan tatarcıkların ısırmasıyla bulaşır. Tatarcıklar ‘yakağan’, ‘yakarca’, ‘gübdüşen’ benzeri farklı yöresel isimlerle bilinmekte olup gün batımıyla gün doğumu aralarında kan emerler.” diye konuştu.

Tatarcık Ateşi’nin belirtilerinden söz eden Doç. Dr. Demiroğlu, “Tatarcığın ısırmasından 3-6 gün ardından 39-40 dereceye erişen, 6-7 saat aynı ritimde süren dik ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, yaygın adele ağrısı, göz kürelerinin arkasında ağrı, ışığa duyarlılık, sırt ağrısı ve bazen kısa müddetli ishal şikâyetleri görülür.” diye konuştu.

‘Bu hastalığın özel tek rehabilitasyonu yoktur’ diyen Demiroğlu, “Ateşi düşürmek ve ağrıları azaltmak için ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Tedavi edilmez ise dahi 3-6 gün içinde iyileşir. Fakat, rahatsızlık sıkı seyirli meydana gelmesine karşın hastaya hastalığın başlama evresinde laboratuvar incelemeleri yapılırsa akyuvar sayısında, kan pıhtılaşmasını imkanı sunan pulcuklarda düşüklük ve adele ve karaciğer enzim yüksekliği benzeri belirtiler saptanır. Bu sebeple lösemi, katliam kongo benzeri kritik seyirli hastalıklarla karışabilir. Bu kaos neticesi lüzumsuz kemik iliği biyopsisi yapılmış olan olgulara rastlanmaktadır.” halinde konuştu.

Tatarcıkların ısırmasından korunmak ve tatarcıkların denetimi ile savunma sağlanırsa bu hastalığın önlenebileceğini dair Demiroğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu vaziyet hastalığın yaygın meydana geldiği bölgelere gidildiğinde şahsi olarak sinek kovucu losyonlar sürmek ve insektisit emdirilmiş cibinlikler kullanmak ile sağlanabilir. Belediyeler aracılığıyla tatarcıkların hayat sahaları tahrip edilerek sinekle uğraş edilebilir.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın