Sohbet'e Giriş

Yaz ishali tehlike yaratıyor

Yaz ishali tehlike yaratıyor

Çocuklarda ishal ve kusmanın aynı zamanda görülmesi esnasında, yeteri kadar sıvı/akışkan desteği yapılmadığı halde böbrek yetmezliği problemi meydana çıkabildiğine değinen Genç Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Hekim Göktuğ Özdemir, çocuklarda bilhassa yaz aylarında sık sık rastlanan ‘yaz ishalleri’ ile ilgili haber verdi.

SICAK GÖKYÜZÜ BESİNLERDE BAKTERİYİ ARTIRIR

“Yaz çağı, gökyüzü sıcaklıklarının dik olması amacıyla bilhassa bakteriyel enfeksiyon ajanlarının besinlerde ek olarak çabuk ve ek olarak pratik üremesine taban hazırlamaktadır. Besinler tarafından geçtiğimiz enfeksiyonlar çoğunlukla gastroenterit olarak malum ishal ve istifra (istifra (istifra (kusma))) şikayetlerine sebep olur.

Bu nedenle yazın, öbür mevsimlere nispeten ishal sıkıntıları ek olarak sık sık görülür. Bilhassa tatil bölgelerinde deniz ve havuz tarafından da yaz

enfeksiyonları bulaşabilir. Bu nedenle tatil ifade edilecek yerlerin hijyenine ve temizliğine dikkat edilmelidir. Uzunca zaman bekletilmiş ve sıkı pişirilmemiş besinlerin yanında kaynağı belli olmayan içme suları da mikropları barındırarak ishale gerek olmaktadır.

Özellikle çocuklarda, bağırsak enfeksiyonları, virüsler, bakteriler, parazitler ve öbür mikroplar, gıda zehirlenmesi, diş emisyon, bir takım gıdalara alerji oluşumu, gereğinden pek meyve ve meyve suyu (bilhassa elma, üzüm, kavun, şeftali) kullanımı ve öbür ishal yapıcı gıdalar, antibiyotik rehabilitasyonu, üst ve aşağı solunum karayolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishale yol açmaktadır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın