Sohbet'e Giriş

Yapay Kalp İle Yaşama Tutundu


Yapay Kalp İle Yaşama Tutundu

Diğer kalp dayanak cihazlarından çeşitli olarak, kalbin tamamıyla çıkarılarak mahaline takılan suni kalp ile hayatını sürdüren kalp hastası Hülya Profesyonel, Türkiye’de kalbi meydana gelmediği takdirde suni kalp ile hayatını sürdüren önce kadın oldu.

Hülya Profesyonel, kalp görevini üstlenen üniteyi sırtında taşıyabiliyor. ‘Bunu taşımak kolay değil gelmek bilmiyor mu’ sualine Profesyonel, ‘Koyuna yünü yük gelmezmiş’ diyerek toplantı salonundakileri güldürdü. ileri ki zamanlarda doktorları kalbinin mahaline yerleştirdikleri suni kalbi eline verince şaşıran Hülya Profesyonel, “Doktor beyefendi bunu mu taktınız bana? Ek Olarak öncesinde hiç görmemiştim. İlk defa görüyorum. Şaşırdım. Resimlerdeki benzeri tek kalp bekliyordum.” dedi.

36 yaşında üç genç sahibi Hülya Profesyonel, suni tek kalple yaşıyor. En minik çocuğu, kızamık mikrobunun sebep olduğu tek beyin rahatsızlığı meydana gelen SSPE hastası. Hülya Profesyonel’nın en kocaman afaki ise haneye dönüp çocuğuna bakmak. Suni kalp yardımıyla çok ek olarak sıhhatli meydana geldiğini dile getiren Profesyonel, insanlardan organlarını bağışlamasını istedi.

“Benim de dayanıklı tek yerim varsa ben ölünce alsınlar benden.” diyen Hülya Profesyonel, can verdikten sonra uzuvların toprakta çürümesi mahaline tek insan yaşamı kurtarması gerektiğinin ehemmiyetine değindi.

Hastanın doktoru Profesyonel. Dr. Rüçhan Akar suni kalbin her kalp hastasına takılamadığını ifade etti. Bilhassa bayanların göğüs çapının dar olması nedeni ile suni kalbin takılamadığını belirten Akar, Hülya Profesyonel’nın Türkiye’de önce, Avrupa’da 2. ve dünyadaki 19. kadın hasta kişi meydana geldiğini belirtti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın