Sohbet'e Giriş

Yalan şayet kuyruklu yalan

Yalan şayet kuyruklu yalan

Yeni sistem halktan takdir alırsa şayet 18 yaşındakilere seçilme hakkı da geliyor olacak. Bizzat ben referandumda “Hayır”diyecek olsaydım dahi bu 18 yaş sorunuyla alakalı yapılmak istenilen değişikliğe konusunda en ufacık bir tenkitte bulunmazdım.
Niye? Zira o 18 madde içinde akla ve mantığa en uyumlu yapılmış olan değişim bu.
Bildiğiniz benzeri şuanki sisteme yönelik her Ülkemiz Cumhuriyeti yurttaşı 18 yaşına geldiği anda oy kullanma hakkına kavuşuyor. Başka Bir Deyişle 18 yaşlarındaki bir çocuk, kendisini yönetecek kişiyi seçebiliyor şayet tezata bakın ki bizzat seçilmek amaçlı aday dahi olamıyor.

Neden? Zira şuanki sistem, despot ebeveynler benzeri diyor ki çocuk 18’liğe: “Beni oyla, seç şayet ötesine burnunu sokma!”
Benim esasen aklım almıyordu bu hali ve bunun değişmesi gerektiğini düşünüyordum daima. Ya 18 yaşın elinden “oy verme, seçme” hakkı tamamıyla alınmalıydı ya da seçilme hakkı teslim edilmeliydi.
Yeni sistem gerçek olanı inşa etti başka bir deyişle. “Seçme hakkı olanın seçilme hakkı da olmak zorundadır” diye konuştu ve bu değişikliği sağladı.
Dedim ya yazımın girişinde, “Hayır”diyecek olsaydım dahi asla bu değişikliği HAYIR’ıma bir sebep olarak sunmazdım. Şayet CUMHURIYET HALK PARTISI sunuyor. Hem Bir de sık.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın