Sohbet'e Giriş

William Shakespeare Kimdir ile ilgili yararlı bilgiler


William Shakespeare Kimdir ile ilgili yararlı bilgiler

William Shakespeare, 1564 senesinde İngiltere nin Stratfort kısmında John Shakespeare nin üç erkek çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir.
İngiltere de rençper ve parasal hali güzel bir ailenin erkek çocuğu meydana iştirak eden Shakespeare, eğitim dili Latince meydana iştirak eden bir okulda eğitim görmüş ve bu okul çağı yardımıyla de Roma edebiyatı klasikleri ile tanışarak üniversite kursu almadan yaşamına taraf vermiştir. Shakespeare 18 yaşında, kendisinden 8 yıl kocaman meydana iştirak eden Kadın Hathaway ile evlenerek kızı Susane ikiz çocukları Hamnet ile Judith olarak üç genç sahibi olmuştur. Bilinmeyen nedenlerle 11 yaşına iştirak eden erkek çocuğu yaşamını yitirmiştir.
Dünyada şair ve tiyatro yazarı olarak elit bir yere sahipken, İngiltere de en kocaman şair ve tiyatro yazarı ününe kavuşmuştur.

Bıraktığı yapıtları yardımıyla bu sabah ki ününe kavuşmuş meydana iştirak eden şair, yapıtları ürettiği dönemde bu üne kavuşamamıştır. Yaptığı evlenme ardından Londraya göç eden Shakespeare, burada aktör ve oyun yazarı olarak vazife inşa ederek o dönemde hatırı sayılır bir üne kavuşmuştur.
Bıraktığı sonets yapıtlarındaki konularını çoğunlukla klasik mitolojiden alarak en uzunca 2 öyküsel şiiri meydana iştirak eden Venus and adonis ve The Rape Of Lucrece ile malum sayısız yapıtından Romeo ve Juliet, Otello benzeri yapıtları yardımıyla hatırı sayılır bir gelir ele geçirmiştir. Şair, ele geçirdiği gelirlerini emlak üstünde değerlendirerek emlak zenginleri arasına girmeyi başararak 1610 senesinde Stratfort’a dönmüştür. Can Vermeden evvelki nihai dönemlerini doğduğu koltuk meydana iştirak eden Stratfort ta geçiren şair, 23 Nisan 1616 senesinde ölüm etmiştir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın