Sohbet'e Giriş

VİDEO OYUN ESTETİĞİ

VİDEO OYUN ESTETİĞİ

“Valerian”, robotlardan ve mekânlardan ziyade “genetik bilimsel yapılarıyla ileri teknolojiyi temsil eden”bu uzaylı varlıklarla bir hamle öne çıkıyor. Rihanna’nın oynadığı ve çağımızdaki sığınmacı dramına değinen uzaylı Bubble’ı da unutmayalım. Çöle oluşturulmuş dijital çarşıda fizyolojik / sanal hayat aralarında sürüp giden kovalamaca sahnesi, video oyunu estetiğini sıkması durumundan öne çıkıyor.
“Valerian”ın en güzel yanı, türün bir sürü sevdiği tarzda bir “hayat, galaksi ya da evren kurtarma hikâyesi” anlatmaması… Bunun mahaline, düşman yaratarak güçlenmeye personel, bizzat vatandaşının iyiliği amaçlı soykırım yapmaktan çekinmeyen savaşçı bir anlayışın eleştirisini inşa ediyor. Besson özgün şerit romandaki liberal, karşıt görüşlü duruşu savunuyor. Ama türün yapısı icabı, derinlemesine işlenen temalar, karakter gelişimleri ya da zengin dram dolu çatışmalar beklememek
samsun escort bayan
gerekmektedir. Aksiyon ve serüven, her şeye hükmediyor. Vakalar, iyilerle kötülerin kesinlikle çizgilerle birbirinden terk ettiği masalsı bir yeryüzünde geçiyor. “Valerian” Alexander Desplat’nın müzikleriyle beraber bizzat türünün güzel örneklerinden biri. Besson uzay operalarına “5. Güç”te meydana geldiği benzeri yeniden neşeli bir dokunuş getirmeyi muvaffak oluyor. Dane DeHaan, kurallara ilişkili cesaretli, atılgan Binbaşı Valerian’da, Cara Delevingne ise sezgileriyle davranış eden Çavuş Laureline’de enerjik bir çift oluşturuyorlar.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın