Sohbet'e Giriş

Verem konusunda gerçek malum yanlışlar


Verem konusunda gerçek malum yanlışlar

Hastaneden Verem Öğrenim ve Propaganda Haftası dolayısı ile yapılmış olan izah görüşlerine koltuk verilen Çalışır, verem ya da tüberküloz hastalığının, genellikle akciğerlerde görülen tek enfeksiyon rahatsızlığı meydana geldiğini anlattı.

Hastalığın geçmişinin insaniyet tarihi civarı eskiyen meydana geldiğini dile getiren Çalışır, “Mısır mumyalarında, tüberkülozun izlerine konusunda belirtiler saptanmıştır. Hastalığın salgınlar yapması ve topluluk içerisinde bilinir duruma gelmesi 18. asır Avrupası’nda başlamıştır. Endüstri devrimi ile şehirlerde, endüstri bölgelerinde yoğunlaşan fakir nüfus içinde başlamış ve sonrasında yayılmıştır. O dönemlerde etkili rehabilitasyonunun bilinmemesi nedeni ile de kitlesel ölümlere sokak açmıştır” ifadelerini kullandı.

Veremin son zamanlarda çoğalış tedavi edilebildiğini belirten Çalışır, yeryüzünde 2012’de 8,6 milyon yepyeni tüberküloz hastasının meydana çıktığını, senede tahmini 1,3 milyon bireyin de bu sebeple can verdiğini ortaya koydu.

Haluk Çalışır, Ülkemiz’de ise 2012’de 14 bin 619 tüberküloz hastasının saptandığını aktararak, rehabilitasyonun Sıhhat Bakanlığı’nca bedava yapıldığını anımsattı.

Ülke çapında verem savaş dispanserleri aracılığıyla verem konusunda ilaçların tespit edecek tek rejim içerisinde bedava sağlamak edildiğine dikkat çeken Çalışır, şunları kaydetti:

“Tedavi başlangıçta 4, 2. ayından ardından 2 çeşit ilaç kullanılmak üzere 6 ay sürmektedir. Uzunca devam eden bu şekilde tek ilaç rehabilitasyonunda devamlılık çok mühimdir. Bütün yeryüzünde yıllardır tatbik edilen ‘Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi’, ülkemizde ise 2006’dan beri uygulanmaktadır. Rahatsızlık, sosyo-ekonomik şartların bozuk meydana geldiği, nüfus hareketliliğinin pek meydana geldiği illerimizde yüklü olarak görülmektedir. İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara benzeri illerimizde bu rahatsızlık çok görülmektedir. Şehirlerin nüfuslarına nispeten hasta sıklığına bakıldığında ise Edirne, İstanbul, Düzce ve Kırklareli’nde yoğunlaşmıştır.”

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın