Sohbet'e Giriş

Vaktimizi Boş ve Fayda Sağlamayacak Konularla mı Geçiriyoruz

Vaktimizi Boş ve Fayda Sağlamayacak Konularla mı Geçiriyoruz

Vaktimizi boş ve fayda sağlamayacak konularla mı geçiriyoruz? Yaptığımız işin ya da üstünde düşündüğümüz konunun ahretimiz amaçlı tek faydası yoksa? Salih tek amelde bulunabileceğiniz fırsatlarla dolu vaktimizi, saatlerce tv karşısında ya da arkadaşlarımızla dedikodu inşa ederek harcıyorsak… Tam da o boş geçirdiğimiz anda vefat meleklerini karşımızda görecek olursak…
Yapmamız gereken; sıraladığımız bu vurdumduymaz davranışlardan sakınmak, karşılaşabileceğimiz riskli vaziyetin bilincinde olup, iblisin güzel gösterdiği ‘boş’ işlerden ve düşüncelerden tamamıyla uzaklaşmaktır.
Zamanını boşa geçiren birey ölümü, ahrette Rabbi karşısında sorgulanmayı, cenneti, cehennemi derin düşünemez. Halbuki dünyadaki her şey sınav icabı olarak yaratılmıştır ve her insan süratle ölümüne gerçek ilerlemektedir. İnsan, Allah’ın zaman içerisinde kendisine gösterdiği sayısız aczini düşünüp, Rabbine yakınlaşmak amaçlı vesile bulmaya çalışmalıdır.

Allah’ın emri meydana gelen Kuran ahlakını insanlara anlatma dair fikir maçı inşa etmek varken, iblisin cazip gösterdiği hayatı seçmek çok akılsızca olacaktır. Ahrette hesap hemen, Allah’ın verdiği onlarca nimeti O’nun rızası istikametinde kullanmayıp, ne sebeple boş işlerle vakit geçirdiği tabiki sorulacaktır.
Samimi inananlar, hesap gününde bu şekilde tek vaziyetle karşılaşma ihtimalini hiçbir vakit unutmazlar. Derin düşünür, vicdanlarını kullanır, “Size ne oldu ki, Allah yolunda ve: “Rabbimiz, bizi halkı acımasız meydana gelen bu ülkeden çıkar, bize Katından tek veli (koruma amaçlı sahip) gönder, bize Katından tek destek eden yolla” diyen erkekler, bayanlar ve çocuklardan fit bırakılmışlar yerine savaşmıyorsunuz?”

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın