Sohbet'e Giriş

Uzayda hayat savaşı

Uzayda hayat savaşı

Başrollerinde Sandra Bullock ile George Clooney’nin oynadığı, Alfonso Cuaron’un yönettiği ‘Yerçebir takım’ (Gravity), uzay filmlerinde yepyeni bir sayfa açıyor ve uzay boşluğunu soluk kesici bir gerilim mekânına dönüştürüyor.
GÜNÜMÜZ sinemasında belki de en kolay değil meydana gelen, yepyeni bir birşey inşa etmek. Mesela “Avatar”, 3D teknolojisinde çıtayı bir sürü yukarıya koyarak özel efekt teknolojisinde yepyeni bir çağın startını vermişti. “Yerçekimi” (Gravity) ise “Avatar”ın açtığı teknolojik yollardan ilerleyerek uzay filmlerinde yepyeni bir sayfa açıyor. Şüphesiz, uzay boşluğunda sıkıntı çözmeye personel astronotlarla sinemada ilk defa karşılaşmıyoruz. “Yerçekimi”nde yepyeni meydana gelen, o karanlık boşluğun ve orada verilen hayatta kalma maçının boydan boya tüm filmi işgal etmesi… Hatta dünyayla iletişiminiz kopuk. Bu da, mesela “Apollo 13″te (1995) meydana geldiği
van escort
benzeri “merkezde” sorunlarınıza analiz eder üreten ekipler ve harika zekâlar meydana gelmediği manasına geliyor. İletecek bir madde meydana gelmediği amaçlı sesin bile meydana gelmediği bir yeryüzünde, astronot eğitiminizden aklınızda kalanlar, zekânız ve varsa şayet hayatta kalma içgüdünüzle başı başasınız. Analiz Eder son derece hudutlu, kurtulma ihtimali bir sürü düşük… “Yerçekimi”nin hikâyesi, bilimkurguyla hayatta kalma (survival movies) janrlarını harmanlıyor. Ana fikri ise hepimizi ilgilendiren cinsten. Teslim olmak ya da savaşı sürdürmek arasındaki sorunlarla alakalı bir film bu. Deneyimli astronot Matt Kowalski (George Clooney), mizah hissi, iyimserliği ve olumlu tavırlarıyla yaşama yakın bir karakter.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın