Sohbet'e Giriş

Uykuda düşme hissi

Uykuda düşme hissi

Yrd.Doç.Dr.Rıdvan Üney düşme hissini, “Esasen bu durum natürel vaziyetlerde olabildiği benzeri bir takım ruhsal veya psikiyatrik vaziyetlerde da gözükebilmektedir. Bu durum pekçok birey aracılığıyla dehşet veya korku duygusu olarak algılanır”diye ifade etti.

Üney, uykuya dalarken düşecekmiş hissinin oluşmasının 7 sık sık sebebi meydana geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Uyku Dönemleri Arasındaki Geçiş: Uykumuz birbirini izleyen 2 farklı dönemden oluşmaktadır. NONREM ve REM dönemleri tecrübe et bu dönemler; gece süresince 6-7 defa oluşur. NONREM çağı uykumuzun yüzde 75’ini kapsar. Bu dönemde, kalp atışımız ve nefes alıp vermemiz azalır. Kaslarımız gevşer. Öbür dönem meydana gelen REM çağında ise beynimizin çalışması hızlanır, göz adalelerinin iş hızı artar, beden kaslarımız epeyce derin gevşerken kalp atış hızımız artar. Rüyaları bu dönemde görürüz. İşte bu 2 dönemin geçişi esnasında beden adalelerinin fazla gevşemesi sebebiyle düşme hissini yaşayabiliriz.

Karabasan: Uyku felci olarak bilinen vaziyettir. Uykunun REM-NONREM değişiklik aşamaları anında görülür. Stresli dönemlerde artar. REM dönemine geçişte, bireyin felç olmuş veya düşecekmiş benzeri hissettiği fakat müdahale edemediği bir aşamadır.

Panik Atak: Rastgele bir sebeple meydana gelen panik hamle nöbetleri, tam uykuya dalarken oluşabilir. Bu durum kişide yatağı kayıyormuş, düşecekmiş benzeri bir his yaratabilir.

Uyku Bozuklukları: Geç uykuya dalma, sık sık uyanma, erken uyanma, uyanmada güçlük benzeri pekçok biçimde karşımıza çıkan uyku bozukluklarında bu his yaşanabilir.

Endişe Bozuklukları: Kaygıların fazla arttığı pekçok psikiyatrik bozuklukta düşme hissine rastlanır.

Stresli Yaşam: Birey günlük hayatında fazla baskı yaşıyor ve bunu kontrol edemiyorsa, beden bu tip tepkilerle alarm verir. Baskı denetimi amaçlı çözüm üretilmesi gerekir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın