Sohbet'e Giriş

Uyku apnesi vefat rizikonunu artırıyor


Uyku apnesi vefat rizikonunu artırıyor

Horlamanın arkasında yatan rahatsızlık meydana gelen uyku apnesi, gece beyni oksijensiz bırakarak ölüme neden verebiliyor.

Bursa Özel Dünya Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Haluk Akış, horlamanın arkasında beyin ve kalp tarafından çok mühim meydana gelen uyku apnesi sendromunun araştırılması gerektiğini ifade ederek, “Horlayan kişilerde, gece uyku esnasında ‘apnes’ dediğimiz, milletçe aralarında soluk durması olarak malum tek durum gerçekleşiyorsa, bu uyku apnesidir. Bireyin uyku esnasında farkında olmadan soluk alıp vermesi durur ve yakınında yatan bireyler bunu farklılık edebilir. Bu uyku apnesi bazen çok uzunca sürebilir ve bireyin oksijen almasını, beynine, kalbine ve öbür uzuvlarına oksijen gitmesini engelleyebilir”diye konuştu.

Uyku apnesinin tek öbür emaresinin gündüz çok uykululuk durumu olduğuna değinen Akış, “sık sık uyandıkları ve olması gerektiği kadar oksijen almadıkları amaçlı gece uykuları eksik kalır. Bunun neticesinde gündüz yemeklerden ardından, ateş gibi ortamlarda bu hasta olanların uykuları gelir ve kısa müddetli uyuklamalar yaşanır. Araçta araç direksiyonu en başında, kırmızı ışıkta, iş yerinde, yöntemde giderken uyuklayan bu hastalar kazalara sebep oluyor” halinde sohbet etti.

UYKU TESTİ İLE TEŞHİS KONULUYOR

Uyku apnesi meydana gelen hasta olanların kalp krizi ve beyin felci geçirme riski taşıdığını ifade eden Akış, “Uyku apnesi olanların çoğu adam hastalardır. Dik tansiyonu, diyabeti meydana gelen, boyun yapısı kapsamlı ya da kısa meydana gelen, sigara içen hastalar uyku apnesi ile karşımıza geliyor. Bu hastalara uyku laboratuarımızda uyku testi uyguluyoruz. Hastayı tek gece yatırarak tahmini en kısa 5-6 saatlik uykusunu kayıt altına alıyoruz. Hastanın uyku esnasında yaşadıkları, soluk durmaları, beyne giden kandaki oksijen düzeyi, gayri ihtiyari bacak hareketleri varsa şunlar da kayıt altına alınıyor”diye sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın