Sohbet'e Giriş

Uyarı, Silivri Türkiye’nin Bastille’i oluyor

Uyarı, Silivri Türkiye’nin Bastille’i oluyor

Silivri Hapishanesi’nde yaşananlara duyulan reaksiyon ve sinir, toplumu patlama noktasına getirdi.
Bunu yalnızca evvelki zaman duruşma sürerken savcılık binası önünde yaşananlara bakarak söylemiyorum; bu sabah iktidarın yaptığı her şeye şartsız, sorgulamadan dayanak verenler dışarısında olan her kesimden Silivri’de yaşananlara reaksiyon duyuluyor.
Hangi ülkede olursa olsun her çeşitli iktidar, toplumun kolektif şuurunda birikmeye başlayan öfkeye karşın hassas olmalıdır.
Olunmadığı halde bu biriken sinir patlama noktasına eriştiğinde önünde kolay değil durulan bir su baskın olabilmektedir.
Önceki zaman ben cezaevi önünde yaşananlara bakarken oraya biriken bireylerin yürekten iştirak eden öfkelerini izlerken bu sinir birikiminin çoğalış riskli ebat almaya başladığını hissettim.

Bu benzetmeme kızacaklar olabilmektedir şayet ne yapayım o görüntüler bana Paris’te 14 Temmuz 1789 tarihinde milletçe aracılığıyla taarruz edilen Bastille Hapishanesi’ni anımsattı. Bildiğiniz benzeri Bastille o dönemde kralın kendisine karşıt görüşlü olanları ya da yalnızca pek hoşlanmadığı vatandaşları esir altında tuttuğu bir yerdi.
Burada olanlar milletçe aralarında öfkeyle karşılanıyordu. O sinir birikti, birikti ve nihayetinde o zaman infilak etti ve cezaevi açık duruma getirildi ve böylelikle Fransız Devrimi başladı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın