Sohbet'e Giriş

Uluslararası rejim ve Sincan

Uluslararası rejim ve Sincan

UYGUR Türklerinin Sincan’da başlattıkları isyan bekleneceği benzeri Çin idaresi aracılığıyla harici güçlerin işi olarak değerlendirildi. Yeryüzünde olup biten her şeyi Batıda Yaşayan devletlerin ve müesseselerin komplosuna bağlayan Türk milliyetçileri ve öbür Türkler acaba bu vaziyette ne diyecekler? Eğer komplo diyecekseniz bu kez de Uygur Türklerinin kimliğini, istemini, taleplerini, kendilerine karşı ayrımcılık uygulandığını görmezden gelmeniz gerekecek. İşleri kolay degil.
Zor çünkü dünya iki boyutlu tahlillere sığdırılamayacak civarı karma karışık bir koltuk. Ilgisiz Savaş sonrasının belli bir süre hali vaziyette olan tek kutupluluk biterken dünya sisteminin taşlan tekrar yerleştirilmeye başlanıyor. Obama çağı bu bağlamda AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin yepyeni hale ve göreli kuvvet kaybına ahenk sağlama çağı olacak.

Bağımsızlık, eşitlik, demokratik katılım benzeri istekler bugünün dünyasında anında her milletin, çile çekenlerin, azınlıkların esasen gündeminde. Buna Bağlı Olarak beynelmilel sistemde devletler arası ilişkiler oranla stabil bir balans vaziyetine geçerken, baskıcı rejimlerin, hele de uygun fiyat kriz ortamında, doğruluk ve bağımsızlık taleplerini bastırmaları güçleşecek.
Zira bundan bu gibi yükselen ölçüde her rejimin meşruiyeti, uygun fiyat kalkınmayı ve bölüşümü sağlamasıyla demokratik taleplere bir ölçüde yanıt vermesine ilişkili olacak.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın