Sohbet'e Giriş

Türkiye’deki 750 bin kişiye “skolyoz” uyarısı

Türkiye’deki 750 bin kişiye “skolyoz” uyarısı

Sinir Sistem Cerrahisi Derneği Başkanı Profesyonel. Dr. Kemal Yücesoy, milletçe aralarında omurga eğriliği ismi verilen skolyozun görülme sıklığının yüzde 1-2 meydana geldiğini, yıllarca ihmal edilen, farklılık edilmeyen ama ağrılara ne amaçla meydana gelen bu rahatsızlığın erken rehabilitasyonla önlenebileceğini ifade etti.

Profesyonel. Dr. Yücesoy, yaptığı bildiride, skolyozun iki tipinin meydana geldiğini, bunlardan birinin doğumsal ve kadın karnındaki gelişme esnasında omurga konusunda meydana gelen sıkıntıdan kaynaklandığını ifade etti.

“İdiopatik Adelösan Skolyoz” ismi verilen iki. grubun ise yüzde 90 oranda kızlarda görüldüğünü anlatan Yücesoy, nedenini tam anlamıyla bilemedikleri bükülmenin ergenliğe geçiş çağında meydana çıktığını ifade etti.

Eğriliğin erken dönemde farklılık edilmesi halinde fizik iyileştirme, korse benzeri yollarla düzeltilebileceğini anlatan Yücesoy, yüzde 20 eğrilik çağında bükülmeyi seyrettiklerini, yüzde 20 ve 45 eğrilik seviyesinde fizik iyileştirme, egzersiz ve korse uygulamaları önerdiklerini, eğim arttıkça operasyonu seçim ettiklerini tanımlismi.

“İHMAL EDİLEN HASTALAR VAR”

Skolyozun toplumda rastlanma sıklığının yüzde 1-2 aralarında değiştiğine dair Kemal Yücesoy, “Skolyozda yalnızca o kemiğin çıkarılması ve altının ve üstünün birbirine bağlanması ardından meydana gelebilecek ek olarak kocaman rahatsızlıkları önlüyor.40-45 derece benzeri ileri boyutta eğrilik olduğunda ise bunu rijit sistemlerle, vidalarla ve ona ilişkili çubuklarla düzeltiyoruz” diye sohbet etti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın