Sohbet'e Giriş

Türkiyede Motar Sporları ile ilgili yararlı bilgiler

Türkiyede Motar Sporları ile ilgili yararlı bilgiler

Motor sporları:Türkiye Araba ve Motorsporları Federasyonu 1991 senesinde kurulmuştur.
Türkiye Formula 1 Grand Prix tertip eden 17 ülkeden tek tanesidir ve 2005 senesinde katılmıştır.Ülkemiz’nin bu dalda yüzakı Kenan Sofuoğlu’dur.
Bilardo:Ülkemiz’de en yaygın sehpa sporudur. Ülkenin her mahaline dağılmış bilardo salonlarında ve hemen hemen her kahvehanede yer alan bilardo masalarında bu spor amatörce icra edilmektedir. Semih Saygıner, bilardoda Ülkemiz’nin surat akıdır.
Dünyada motorsporları otomobilin icadıyla başlismi..
İlk resmi araba yarışı 22 Temmuz 1894’te Paris-Roven aralarında (50 km) olmuştur..Bu yarışta 19 otomobil uğraş eder.ilk pist yarışı 1898 de yeniden Fransa da düzenlenir.Uluslararası Araba Federasyonu (FİA) 1904 senesinde kurulur.

M.K.ATATÜRK 29.10.1923 cilt sonraki günlerde o günkü ismi “Türk Seyyahin Cemiyeti” meydana gelen Ülkemiz Turing ve Araba Müessesesi (TTOK)’nun oluşturulması direktifini vermiştir. Ülkemizde motorlu otomobil turizmi ve sporları böyle başlar.Bu tarihten 4 yil ardından önce yarış 30 araçla Veliefendi de yapılır.FIA şartlarına yönelik yapılmış olan önce ralli ise 1968 Trakya Rallisi’dir. Bu ralli yi rahmetli Renç Koçibey ve Demir Bükey ikilisi Anadol la kazanır.Sonraki senelerde Anadol,Tofaş,Renault takımları rallilerde uğraş eder.Futbol da GS,BJK,FB ve TS taraftarları benzeri ralli takımlarının taraftarları vardı.
1977 Londra Sidney maratonunu İskender Arıoba liderliğinde Renault 12 ile TÜRKİYE (en güzel ulusal birlik kupasını )kazandı.
Ünlü Günaydın rallilerinin ilki 1972 senesinde yapılır.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın