Sohbet'e Giriş

Türkiye’de 28 bin hasta uzuv nakli bekliyor

Türkiye’de 28 bin hasta uzuv nakli bekliyor

Organ naklinin kocaman kısmı işlek vericiden karşılanan Türkiye’de 28 bin 635 hasta, bağışlanacak organla sıhhatine kavuşmayı bekliyor.

AA muhabirinin Sıhhat Bakanlığı verilerinden derlediği verilere yönelik, beyin ölümü tanısı ve kadavradan uzuv bağışı her geçen sene yükselen Türkiye’de, uzuv bekleme listesinde 28 bin 635 hasta yer alıyor. En fazla uzuv bekleyen grubun en başında böbrek hastaları geliyor.

Her sene tahmini 6 bin yepyeni böbrek hastasının uzuv nakline gereksinim duyduğu Türkiye’de, 60 bin 454 hasta diyalize giriyor.

Organ nakli bekleyen hastalardan 22 bin 420’sini böbrek hastaları oluştururken, 3.000 34 birey kornea, 2 bin 239 hasta karaciğer, 628 birey kalp, 260 birey pankreas, 46 hasta akciğer, 4’er birey de ince bağırsak ve kalp kapağı nakli amaçlı bekliyor.

“Toprak değil, can olsun”

İzmir Sıhhat Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, AA muhabirine yaptığı bildiride, uzuv bağışının çok ehemmiyetine işaret ederek, tüm organlarını bağışladığını söyledi.

Organ bağışını artırmak amaçlı pekçok iş yaptıklarını, 2 bine yakın imam ve vaize öğrenim verdiklerini, hutbelerde bu konunun işlenmesini sağladıklarını, daha çok kitleye ulaşabilmek amaçlı her çeşitli karayolu etkinlikten istifade ettiklerini aktaran İzzettinoğlu, “Organlarımız neticede toprak olup gidecek. Organlarımız toprak değil, birine can olsun talep ediyoruz. Bir zaman biz de uzuv bağışına gereksinim duyabiliriz, bunun garantisi yok. Bu vaziyetteki insanlarla empati kurmak lazım” değerlendirmesinde yer aldı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın