Sohbet'e Giriş

Türkiye-Suriye kardeş oluyor peki ya İran

Türkiye-Suriye kardeş oluyor peki ya İran

ÇOK değil ek olarak birden çok yıl öncesinde Suriye, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin ha vurdu ha vuracak tehdidi
altında kolay değil günler hayatını sürdüren bir ülkeydi. Bush idaresinin hem bir İran’ı hem bir de Suriye’yi sıkıştırdığı dönemdi, “Doğu Konferansı”ve “Küresel BAK” ile beraber hem bir 1 Mart Tezkeresi’nin Meclis’ten geçmemiş meydana gelmesinin sene-i devriyesini tebrik etmek hem bir de
artan AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI tehditlerine karşın durmak amaçlı Suriye’ye gittiğimizde Şam ahalisini oldukça
endişeli bulmuştuk.
Türkiye’deki bir grup aydının “ABD iyi ki Irak’a girdi” diye düşündüğü ve Ortadoğu’ya
deprem bölgesi muamelesi yaptığı günlerdi. Katılımcıları içinde solcu, liberal, demokrat ve İslamcı yazarların, aktivistlerin yer aldığı “Doğu Konferansı”ekibi ise 11 Eylül’den ek olarak sonra başlayan cadı avının bölgeyi kuşatma eğilimine reaksiyon göstermek amaçlı bir dizi Ortadoğu gezisi düzenledi.

Mısır’da, Suriye’de, Lübnan’da, Ürbir gün önce’de, İran’da bulunduk ve farklı heyetleri dinledik. İçlerinde en bir sürü Suriye ve İran’ı sevdik. Belki bunda, Suriyelilerin Türkiye’ye duyduğu sevginin bambaşka meydana gelmesinin etkisi vardı, İran’daki Selçuklu belirtilerinin değer biçilmez güzelliği hakeza. Suriye’ye sık sık gittim. Daima, keşke başkaları da gelse, Umayya (Emevi) Camii’ni görse, Nawfara’da mırra içse diyerek.
Bush idaresinin Irak’ta batağa saplanması, Obama idaresinin gelmesi vs. benzeri etkilerle midir bilinmez, Suriye, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin musallat olunacak ülkeler listesinden çıktı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın