Sohbet'e Giriş

Türk neo realizmi’nin doğuşu

Türk neo realizmi’nin doğuşu

1 6. Adana Altın Koza, sinemamızdaki yepyeni bir eğilimin somut olarak meydana çıktığı bir şenlik olarak akıllarda kalacak.Ön jürinin tespit edildiği 12 filmin 12’si de ticari kodlan hemen hemen hiç kullanmayan, ‘anaakım sinema’ dışarısında olan filmlerdi. Öbür bir söylemle, kapsamlı bir izleyici kitlesine seslenmeyen, “sanat evi” sinemalarında gösterilecek filmlerdi bunlar…
Başkaları bu filmler amaçlı ‘halktan kopuk’, ‘seyirciye uzak’ benzeri ifadeler de kullanabiliyor ara ara… Esasında hak hissesi da yok değil. Altın Kozaaltıntop’da yarışacak bir takım filmlerin 5 bin barajını geçmesi dahi mümkün görünmüyor.
Ama bu filmleri ‘halktan kopuk’ olmakla suçlamak mahaline, anaakım sinemanın dışarısında olan, muadil, lider akımlara dahil
bodrum escort
olmak üzere olduklarını ifade etmek ek olarak gerçek geliyor bana.Festivallerin varoluş maksadı da esasen bu tür muadil işler yapan sinemacılara dayanak olmak, onlara tek olmadıklarını hissettirmek, filmlerini pazarlamalarına destek etmek ve gerçek kitleyle buluşmalarına arabayı olmaktır.
Altın Koza’da En İyi Film ödülünü paylaşan ‘Köprüdekiler’, ’11’e 10 Kala’ ve Yılmaz Güney Ödülü’nü galip gelen ‘İki Lisan Bir Bavul’un en mühim partner özelliği, belgeselle kurmaca arasındaki sınırlarda dolaşmaları…Bir tür, ‘Türk neo-realizmi’ dahi diyebiliriz bu filmlerle meydana çıkan yepyeni eğilime.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın