Sohbet'e Giriş

Türk harici siyasetinin pek davranış sahası yok mu

Türk harici siyasetinin pek davranış sahası yok mu

Biz burada devletin de toplumun da hayatına bir kâbus benzeri inen darbe teşebbüsünün izlerini temizlemeye çalışırken, stratejik partner ve bağlaşık olarak gördüğümüz ülkelerin vakası hafife almaları ve üstelik bazılarının “Yazık oluyor darbecilere” benzeri söylemlerle olaya yaklaşmaları, bizi şaşırtmamalı.Uluslararası ilişkilerin karşılıklı çıkarlara ve bazıları üzücü meydana gelen gerçeklere dayalı olarak yürüdüğünü çoğalış öğrenmiş olmamız gerekiyor.
Örneğin Türk silahlı gücü ile “Darbe geleneği” arasındaki ilişki üzücü olsa da bir hakikat. Sonuçta 1960’tan itibaren 4’ü oldukça başarılı meydana gelen 7 darbeye oyun alanı/sahne oluyor bu ülke. Bu yönden son darbe girişimini harici ülkelerin,

bizim benzeri reaksiyon ile karşılamamaları ve beklenilen bir gelişim benzeri görmeleri natürel olabilir.Bütün bu gelişmelerin nihayetinde yanıtı aranan sual, “Darbe girişimi Ülkemiz’nin harici ilişkilerinde köklü değişikliğe sokak açar mı” şeklindedir.Nitekim Abd’nın Sesi’ne bu konuyla alakalı bilgilendirmeler yapan Henry Barkey “Türkiye NATO ve ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’ye muhtaç” dedikten ardından şunları da ekledi:
Brexit olayından ardından Ülkemiz’nin Avrupa’dan umudu kalmadı. İngiltere’siz bir Avrupa Ülkemiz’yi alamaz.Türkiye ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI ile ilişkilerini bozarsa NATO ile de ilişkileri bozulur. Ülkemiz bu rizikosu göze alamaz.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın