Sohbet'e Giriş

Türk bankaları şişti mi

Türk bankaları şişti mi

2000’li senelerin beynelmilel en güzel karşılaştırmalı performansını bu yıl gösterecek.
6 Kasım AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Başkanlık Seçimi global piyasaları ayakta tutuyor. Makro verilerdeki iyileşmeler yakınında 8 Kasım’da İstanbul’da Fitch Ratings’in toplantısının yarattığı not umudu da, Ülkemiz piyasalarını dünyadan ayrıştırıyor. Başka yatırımcılar hem bir devlet iç borçlanma senetlerinde hem bir de pay senetlerinde alımlarını sürdürüyor. Borsaya yatırımda bankalar öne çıkıyor. Hem Bir bu payların derinliği hem bir de yabancıların ağırlıklı şekilde bu sektörde konuşlanmasının bunda belli bir tesiri olabilir.
Ama asıl son gelişmeler bankaları rahatlatıcı ve kârlarını artırıcı yönde.
Merkez Bankası’nın öncülüğünde faizler evrensel seviyeyi düşüyor, bankalar portföy kazancı yazıyor.
Not artışı ciro ve Ülkemiz mevduat yapabilir seviyeye çıkarsa, bu vaziyet uzunca vadeli olarak faizleri baskılayacak ve yeniden bankaların önünü açacak.

Ülkemiz’ye ve özelinde bankacılığa yönelik başka alakası bankaları tahvil sunmaya ve bu yöntemle dekor toplamaya itiyor. Tahville dekor toplamanın fiyati mevduata yönelik 2 nokta civarı ek olarak düşük.
Kredi faizinde gevşeme var şayet hükümetin artık kredi ölçüsü üst kısmına koyduğu sınırlamaları kaldırmaması sebebiyle öbür faizler civarı düşmüyor. Bu vaziyet faiz kazancını artırıcı oyun oynuyor.
Bu gelişmeleri piyasalar gördüğü amaçlı, borsada bankalar sürükleyici konumdalar. Sözgelişi bu senenin en düşük borsa seviyeyi meydana gelen 9 Ocak’a yönelik banka endeksinin artışı yüzde 60’ı buldu. Geldiği düzey 150 bin nokta civarı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın