Sohbet'e Giriş

TOPRAĞIN ALTINDAKİLER

TOPRAĞIN ALTINDAKİLER

İnsan zihni kocaman travmaları hafızadan silmeyi denese de, geriye bir takım işaretler kalır. Zaim, Kıbrıs mevzusunu bir sürü endirekt ve sembolik yollardan anlatmayı denediği “Çamur” filminde, adadaki katliamlar ve toprak altına gömülen cesetlere, hafızadan silinmeye çalışılan yaşamsal bir travma olarak bakmıştı. “Gölgeler ve Suretler”de de toprak, o kocaman travmanın yeniden örtük bir sembolü olarak çıkıyor karşımıza. Toprak altından çıkan tabancalar, toprağa gömülmediği amaçlı uğursuzluk getiren Karagöz kuklaları, tam da toprak kazılırken patlayan tabancalar vb… Belli ki Zaim, Kıbrıs’ta doğup yükselen biri olarak her iki halkı da öncelikle dökülen kanla bir defa ek olarak yüzleştirmek talep ediyor. Gerçeği rastlamak amaçlı “mağara”dan çıkmayı ve ışıkla yüzleşmeyi tavsiye ediyor.

Saklandığı mağaradan çıkan karagözcü karakteri, gerçekle yüzleşmeyi önce göze alacak bireylerin sanatçılar olacağını ima etmekte. Bir Takım sahneleri birdenbire bir fotoğrafa dönüştüren Zaim, böylece esasında filmin de bir “gölge oyunu” meydana geldiğini gösteriyor, sanatçının manaya gayretinin vurguluyor.
“Gölgeler ve Suretler” akıcı kurgusu, kapsamlı ekran fotoğrafları ve Zaim’in ustalıklı mizanseniyle sürükleyici bir film. Abisine karşın yaptığı kötülüğün yürek azabıyla gerçek karayolu aramaya personel teşkilatçı Veli (Osman Alkaş), erkek çocuğunu muayene etmeye personel Rum komşu Anna (Popi Avraam) ve Karagözcü Salih’in kızı Ruhsar (Hazar Ergüçlü) karakterleri sıkı yazılmış.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın