Sohbet'e Giriş

Teşvikte madalyonun 2. yüzü


Teşvikte madalyonun 2. yüzü

Hükümet Ülkemiz’nin her tarafında bu sene ve geliyor olacak sene ifade edilecek yatırımlara bir sürü kritik teşvikler verdi.
Yüzde 40 katma ölçüt yaratmak koşuluyla ve tedarikinin yarıdan fazlası ithalatı gerektiren ürünlerin yatırımı stratejik sayılacak. Bu yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın, maksimum teşviki alacak. İstanbul’da, Kocaeli’nde, Bursa’da ifade edilecek bu çeşit yatırımlar teşvikten aynen yararlanacak.
Yeni teşvik paketi kocaman ve stratejik yatırımlar yakınında sektörleri ve bölgeleri de kapsıyor. En kocaman yerel teşviki Doğu ve Güneydoğu şehirleri alacak. Bu şehirlerdeki yatırımların teşvik oranı yüzde 116 seviyesinde olabilecek. Başka Bir Deyişle 44 birimlik mevduat amaçlı 56 birimlik teşvik alınabilecek.
Teşviklerin “asıl maksadı cari açığın minimize edilmesi” olarak açıklanınca birey sormadan edemiyor. O süre enerji

yatırımları niçin yok? Bunun da cevabını Ekonomi Bakanı Yengi Çağlayan, Habertürk TV’de verdi. Çağlayan, AB ile Gümrük Birliği anlaşmasına yönelik enerji sektörüne bununla birlikte bir teşvik veremediklerini ifade etti.
Bakan Yengi Çağlayan teşviklerin bütçeye getireceği yük ile ilgili tam olarak bir fikir ya da rakam belirtmedi. Fakat teşviklerin sıkı netice verip yatırımların başlamasıyla bunun “büyümeye olumlu ve mevduat malı gereğini artırması nedeni ile ithalatı artırıcı tesir yapacağını” kabul buyurdu. Çağlayan “Ama bu vaziyet, mevduat yapılırken bunun gibi. Başka Bir Deyişle az vadede bunun gibi. Yatırımların devreye girmesiyle tabiki Ülkemiz’nin döviz girdisi artacaktır” diye konuştu.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın