Sohbet'e Giriş

TERÖR’ya önce temsilciyi kim gönderdi

TERÖR’ya önce temsilciyi kim gönderdi

ŞİMDİNİN MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı meydana geldiği dönemde, MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’le beraber TERÖR temsilcileriyle “Oslo Toplantıları”na katılması halen konuşuluyor.
Bazıları eleştirse de, bazıları “Yapılan doğru”dedikten ardından halen eleştirse de, toplumun kocaman kısmının bu müzakereleri normal karşıladığı, üstelik “Başka ne türlü çözüm bulunacak ki”noktasında meydana geldiği bir gerçek.
Ben de şunu söyleyeyim: Hakan Fidan’ın da katıldığı görüşmeler “ilk resmi süreç” olarak görülse de, TERÖR ile bir biçimde temas kurmayan iktidar olmadı. Rahmetli Turgut Özal, Öcalan ile aracılar aracılığıyla mesajlaştığını hiç saklamadı. Üstelik o aşama gruplar şeklinde TERÖR kamplarına götürülen gazetecilerden bazılarının Özal’ın iletilerini götürdüğü çok konuşuldu.

Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın bu mesajlaşmayı ne türlü götürdüğü ile ilgili açıkçası “güvenilir” kaynaklardan edinilmiş bir bilgim yok. Fakat Öcalan ile yaptığım müzakerede, Öcalan’ın bizzat bana, “Başbakan Erbakan bana ara ara temsilciler yolluyor. Bu yöntemle karşılıklı mesajlaşıyoruz. Şunlar çok da faydalı oluyor”demişti. Aslına bakarsanız, biz gazetecilerin de bu ilişkide bir fonksiyonu meydana geldiğini tahmin ediyorum.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın