Sohbet'e Giriş

Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasıyla Mevlevilik Tarikatının Durumu


Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasıyla Mevlevilik Tarikatının Durumu

1925 senesinde dergah ve zaviyeler kapatılmıştır. Bunun sebebi şüphesiz ne Bektaşi tarikatı ne de Mevlevi tarikatıdır; onlar vatanperver bir şekilde duruşlarını bozmamışlardır ama her dergah ile zaviye böyle işlememektedir.
1925 senesinde tarikatlar kapatılınca Mehmed Bâkır Çelebi -ki bununla birlikte nihai Çelebi’dir-tarikatın merkezini Halep’e taşıyarak Mevlevilik tarikatını aynı ritimde devam ettirmiştir. Fakat Hatay’ın Ülkemiz’ye bağlanması mevzusunda Mehmed Bâkır Çelebi Ülkemiz lehinde çalışma gösterince Suriye onu hain ve casus duyuru etmiştir. Mehmed Bâkır Çelebi 1937 senesinde Ülkemiz’ye gelince de Suriye hükümeti, onun yine Suriye’ye gelmesine müsaade vermemiştir. 1943 senesinde yaşamını İstanbul’da kaybeden Mehmed Bâkır Çelebi mahaline kardeşi Şemsülvâhid Çelebi tarikatı yönetim etse de Suriye hükümeti, 1944 senesinde Mevlevi tarikatını tamamıyla yürürlükten kaldırmıştır.

Başka Bir Deyişle Mevlevi tarikatını tarihe karıştıran Türk hükümeti değil Suriye hükümetidir.
Türk hükümeti hem bir Mevlevihaneler’i kapatır ancak Hacı Bektaşi ve Mevlana türbelerini müzeye çevirerek bir nevi kültürüne sahip çıkar. Mevlana’nın “şeb-i arus” olarak bilinen törenleri öncesinde minik gökyüzü gösterileri ile 1946 seneyi ile 1954 seneleri aralarında anılmıştır. Yurt içi ve yurt dışarısında Mevlevi ananeleri ile ilgili araştırmalar inşa edilmiş, Mevlevilik bilhassa Batı’da çokça alaka görmüştür. Mehmed Bâkır Çelebi’nin erkek çocuğu Celâleddin Çelebi’nin gayretleriyle Avrupa ülkelerinde ve Abd’nde Mevlana ile ilgili konferanslar tertip etmiştir. Üstelik buralarda Mevlevihaneler açılması amaçlı taban hazırlanmıştır. Neticede hem bir yurt arasında hem bir yurt dışarısında Mevlana adabı dağılmış ve tanıtılmıştır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın