Sohbet'e Giriş

Tatlandırıcılara resmi denetim


Tatlandırıcılara resmi denetim

Bilim, Endüstri ve Bilişim Bakanlığı’nın “Şeker Kotalarının Tertip Etmesine İlişkin Yönetmelikte Değişim Yapılmasına Konusunda Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, kurum, tatlılık sunmak amacıyla kullhatıralan, tatlılık derecesi dik, sakarin, aspartam benzeri dik yoğunluklu tatlandırıcılar ile şekerin mahaline kullanılan ve şeker piyasasını etkileyen öbür şeker alternatifi tatlandırıcıları piyasada izleyebilecek, muayene edebilecek, numune alabilecek. Kurum, görevlerini mahaline getirirken gereken gördüğü her çeşitli bilgi ve vesikayı şirketler ve bünyesindeki fabrikalar ile piyasada eşya veya hizmet üreten, pazarlayan ve satan hakikat ve tüzel bireyler ile bunların her çeşitli birliklerinden isteyebilecek. İstenen veriler, müessesenin belirleyeceği zaman içerisinde verilmek zorunda olacak.

Bu hükmün uygulanmasında eksik, hata veya yanıltıcı bilgi veya doküman verilmesi veya bilgi veya vesikanın belirlenmiş zaman içerisinde veya hiç verilmemesi veya yerinde incelemenin engellenmesi veya zorlaştırılması halinde şirketlere, Şeker Kanunu’nun alakalı maddesinde belirlenmiş yönetimsel yaptırımlar yapılacak. Bunun Için göre, şirketler öncesinde, 7 zaman içerisinde verilerin verilmesi ve/veya analiz olanağının sağlanması amacıyla ihtar edilecek. İstenenin, bu zaman içerisinde de yapılmaması şeklinde ise yasada anlatılan tutarda yönetimsel ücret cezası verilecek.
Şirketler, Şeker Heyetinin kurmuş meydana geldiği ölçüm sistemlerini etkileyecek yepyeni tek hat kuruluş edemeyecek. Şirketlerden tutulması istek edilen her çeşitli defter, doküman ve kayıtların, müessesenin tespit edildiği biçimde tanzim edilerek, belirlenmiş dönemlerde bildirilmesi zaruri olacak.

Şeker depolarının ve stoklarının kurulca belirlenmiş zaman içerisinde müesseseye bildirilmemesi veya eksik veya hata bildirilmesi halinde, bildirilmeyen veya eksik veya hata deklarasyonlan miktar amacıyla yeniden mevzubahis yasadaki benzer cezalar yapılacak.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın