Sohbet'e Giriş

Tarkan

Tarkan

Tarkan Tevetoğlu ya da kısacası Tarkan (d. 17 Ekim 197iki, Alzey, Almanya) Türk sanatçı, şarkı sözü yazarı, bestekar, prodüktör ve aranjör.

Batı Almanya’nın Renanya-Palatina eyaletindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü, 1986’da ailesiyle birlikte Ülkemiz’ye geldi ve müziğe çocukluk senelerinde başlayan alakası sonucu olarak, lise yaşamına başladığı Karamürsel’de önce müzik eğitimini almaya başladı. İlerleyen senelerde İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanışarak şirket ile bir albüm anlaşması imza attı.

Tarkan, 199iki’nin nihai aylarında önce stüdyo albümü Yeniden Sensiz’i, indirilmeye sürdü ve albümdeki “Kıl Oldum” şarkısıyla çıkma inşa etti. 1994’te yayımladığı iki. stüdyo albümü Aacayipsin ve 1997’de yayımladığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari muvaffakiyet yakaladı. Ölürüm Sana albümünden çıkan “Şımarık” single’ı, pekçok ülkenin milli listesine giriş inşa etti. 1998’de Universal Music Group ile protokol imza attı. 1999’da indirilmeye sürdüğü toplama albümü Tarkan, farklı ülkelerden platin ve altın sertifikalar kazandı. 2001’de yayımladığı dördüncü stüdyo albümü Karma’daki “Kuzu Kuzu, “Hüp” ve “Verme” şarkılarını kliplendirdi. İki yıl ardından çıkan Dudu albümüyle yeniden ticari muvaffakiyet yakaladı, 2006’da Come Closer isimli önce İngilizce albümüyle bir takım Avrupa listelerine giriş inşa etti. “Bounce” ve “Start the Fire”, albümden çıkan single’lar oluyor. Tarkan, bir yıl ardından, altıncı stüdyo albümü Metamorfoz’u yayımladı. Albümdeki şarkıların sözleri, Türk Lisan Müessesesi aracılığıyla onay edildi. 2010 senesinde 7. stüdyo albümü Adımı Kalbine Yaz dinleyiciyle buluştu ve Ülkemiz’de senenin en fazla satan albümü oluyor.

Müzikal projelerinin yanında farklı toplumsal sorumluluk projelerinde de bulunan Tarkan, Türk medyası aracılığıyla Megastar, hayat medyası aracılığıyla Popun Prensi ve Boğazın Prensi olarak anılmaktadır. Bugüne civarı 15 milyonun üstünde albüm satmıştır ve ödülleri aralarında, on 4 Kral Müzik Hediyeyi, altı Altın Kelebek Hediyeyi ile bir Hayat Müzik Hediyeyi yer almaktadır.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın