Sohbet'e Giriş

Tarihimizin hakikat ‘demir leydi’si Turhan Sultan ve yüzyıllardır saklı kalmış mektupları

Tarihimizin hakikat ‘demir leydi’si Turhan Sultan ve yüzyıllardır saklı kalmış mektupları

Türkiye’de “kadınlar saltanatı”ve “demir leydi” dendiğinde akla 2 ad gelir: Hürrem ve Kösem Sultanlar. Şayet, Profesyonel. Dr. Erhan Afyoncu’nun Topkapı Sarayı Arşivi’nde senelerce yaptığı çalışmalar asıl hakikat “demir leydi”nin Sultan İbrahim’in karısı ve Av Yapan Mehmed’in annesi Hatice Turhan Sultan meydana geldiğini ortaya çıkardı. Turhan Sultan’ın Profesyonel. Afyoncu aracılığıyla yayınlanan ve elyazısıyla meydana gelen birden fazla mektubu, devletin bu Valide Sultan’ın aldığı önlemler yardımıyla 17. yüzyılda mümkün bir çöküşten kurtulduğunu gösteriyor.
“Kadın saltanatı”dendiğinde aklımıza yalnızca 2 ad gelir: Hürrem ve Kösem Sultanlar… Geçmişimizin bu çok mühim 2 adıyla TV dizileri yardımıyla tanıştık şayet Osmanlı Tarihi’nde Hürrem ve Kösem civarı mühim, hattâ onlardan çok daha gösterişli bir yabancı sultan eşi ile ilgili birçok haber sahibi olamadık… Hatice Turhan Sultan’dan bahsediyorum…

1620’lerde doğduğu ve Ukraynalı yahut Polonyalı meydana geldiği ihtimal edilen Hatice Turhan Sultan, Hürrem ve Kösem benzeri çok çocuk yaşta İstanbul Sarayı’na getirilmiş, haremde özen ile eğitilmiş, Sultan İbrahim’in karısı olmuş, daha daha sonra tahta geçecek meydana gelen Dördüncü Mehmed’i başka bir deyişle “Avcı Mehmed”i dünyaya getirmiş ve kocasının 8 Ağustos 1648’de tahttan indirilip yedi yaşlarındaki erkek çocuğu Mehmed’in tahta çıkması üst kısmına de “valide sultan” makamına yükselmişti.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın