Sohbet'e Giriş

Tarihi tekerrür diye tarif edenler yanılıyorlar mı

Tarihi tekerrür diye tarif edenler yanılıyorlar mı

Yazılı hafızalarımız bir sürü kuvvetli meydana gelmediği amaçlı, yaşanılan olayların geçmişteki benzerlerini birçok hatırlamıyoruz. Sözgelişi bu coğrafyada bombaların politik amaçlarla sivil amaçları ve kitleleri hedef alması Geçmiş zamanda de yaşanmadı mı?
Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişe dönük devamı meydana gelen Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’da 21 Temmuz 1905’te Sultan Abdülhamid’e Tertip Eden bombalı “Yıldız Suikastı”nın kurbanlarını ve faillerini anımsıyor muyuz? Hemen “Google” olarak bilinen ve her kaynağa rahatlıkla ulaşmamızı imkanı sunan bir otomobil da var elimizin

altında…”Yıldız Suikastı”nı planlayanlara yönelik suikast, özel bir arabanın tekerleklerine yerleştirilmiş 100 kilo bomba patlatılmak suretiyle gerçekleştirilecekti.
Arabayı 45 yaşında, eskiyen bir katil meydana gelen Haçikyan isminde Ermeni komitacısı yönetim edecekti.Suikast bugünü olarak 21 Temmuz 1905 Cuma bugünü kararlaştırıldı. Hazırlıklı duruma sunulan arabacı iskemlesinin altına yerleştirilen bombanın yer aldığı suikast arabası caminin avlusundaki başka konukların arabaları arasına bırakılmıştı.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın