Sohbet'e Giriş

Tanrı Demek Günah mı? Allaha Yaradan Denilir mi

Tanrı Demek Günah mı? Allaha Yaradan Denilir mi

Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşundan itibaren, Cumhuriyetin ismin Türk, dilinin Türkçe meydana gelmesine tahammül edemeyen Arap ve Pers Milliyetçisi türk malı işbirlikçiler, Türk’e ilişkin meydana gelen her şeye saldırmaktadırlar. Hem Bir de bu konulara “dini birer kılıf”bularak, zihinleri bulandırmaya devam ediyorlar. Durmadan “Tanrı”ve “Türk” kelimelerine saldırarak teselli buluyorlar.
Gençlere; “Türküm” demenin günah ve ırkçılık meydana geldiğini direktif etmektedirler. Ama bir Arap’ın “Kavmi Necip” demesi günah olmuyor. Şunlar açıktan Türk düşmanlığı yapacak cesareti kendilerinde bulamadıkları amaçlı, dini gerekçelerin arkasına saklanarak zehrini kusmakta, saf Müslüman meydana gelen Türk insanının kafasını karıştırarak Türk düşmanlıklarını sürdürmektedirler. Bir zamanlar doktor erkek çocuğu İsmail Zaman Gazetesi’nde, Ali Güler de Ülkemiz Gazetesi’nde “Tanrı demek günahtır. Mahaline kesinlikle Allah denilmelidir”diyorlardı. Ben şüphesiz Allah lafına karşın değilim. Ali Güler’e bir yanıt yazdım, muğlâk bir yanıt verdi bana. Mektubu dosyamdadır. İkisi de olabilmektedir diyordu.

Ayrıca bu konuyla alakalı sık fetva vermeye kalkışanlar da çoğunluktadır. Bunların Arapça verileri de yeteri kadar değildir esasında. Bunun Için nazaran yutturmaya devam ediyorlar. Bu Yaradan kelimesi bizim zamanımızda, askerde de polemik konusu olmaktaydı. Arapçı ve Persçiler orada da varlardı. Yiyecek duası yapılırken çavuş, onbaşı arkadaşların bir bölümü “Tanrımıza Hamd Olsun, Milletimiz Var Olsun”derken, bir bölümü da “Allahımıza Hamd Olsun, Milletimiz Var Olsun”diyorlardı. Komutanlarımızın yeteri kadar Arapça ve Dini verileri olmadıkları amaçlı, bu konuyla alakalı inandırma edici bir yorum getiremiyorlardı. Dini inanca saygılı meydana gelen erat ise Arapçılığın tesirinde kalarak, gühahkar olurum korkusu ile yorum getiremiyordu. Bu konuya bizim benzeri İmam Hatipli olup da, üretim yanılgısı, sıra dışı Ulusalcı, Türkçü birileri açıklık getirmeli idi.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın