Sohbet'e Giriş

Talasemiye dikkat

Talasemiye dikkat

Hastalık alyuvarların yapısındaki oksijen transfer misyonu gören hemoglobin molekülündeki tek hata sebebiyle oluşur.

Talasemi taşıyıcılığının teşhisinin epeyce pratik meydana geldiğini vurgulayan profesyoneller, hastalığın malum tek rehabilitasyonunun bulunmadığnı anlam ediyor.

Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya benzeri Akdeniz ülkelerinde talaseminin ek olarak sık sık görüldüğüne değinen Hematoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Mustafa N. Yenerel Türkiye’de 1.5 milyona yakın bireyin talasemi taşıyıcısı meydana geldiğini anlam etti.

Hastalıkla alakalı dünyadaki bilgilere de değinen Yeneral, “Dünyada 270 milyon taşıyı var ve her sene tahmini 300 bin bireyin talasemi meydana geldiği biliniyor” diye konuştu.

“Taleseminin alfa ve beta olarak 2 tipi bulunuyor” diyen Yeneral, “Beta talaseminin ek olarak sık sık görüldüğü bireyler ya taşıyıcı ya da hasta olarak doğar. Talaseminin temel tek testle teşhis konabilir. Ülkemizde her 100 kişiden ikisinin talasemi taşıyıcısı” diye konuştu.

Dünya Sıhhat Teşkilatı hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amaçlı her sene 8 Mayıs’ta “Dünya Talasemi Günü” olarak kutlamalar tertip ediyor.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın