Sohbet'e Giriş

Sürü Psikolojisi ve Sürü Psikolojisi İle Modelleme Arasındaki Farklar

Sürü Psikolojisi ve Sürü Psikolojisi İle Modelleme Arasındaki Farklar

Toplum yaşamında insanlar günlük hayatlarındaki tutumları sorgulamadan, yalnızca taklit ederek, değiştirmeden, başını ve sonunu düşünmeden yapıyorlarsa o toplumda sürü psikolojisi hakim demektir. Sürü psikolojisinde insanlar ıssız ve tehlikeli yöntemleri değil, kalabalık ve güvence yöntemleri seçim ederler.Sürü psikolojisindeki insan dogmaların kurbanı olmayı seçim eden insandır.
Sürü psikolojisi, yaşamın her kapsamında var meydana geldiğini kanıtlama çabasından vazgeçmedir. Başkalarına benzemek ve suni duruma gelmektir. Joan I. Brannon “Başkalarının müsaadede yürüyen, iz bırakmaz”der.
Sürü psikolojisindeki İnsanların partner yanılgıları, çoğunluğun daima bu şekilde yaptığıdır. Meğer Kuran-ı kerim “Yeryüzündekilerin çoğunluğuna itaat edersen seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar fakat zanna uyarlar, yalnızca tahminde bulunurlar”. (Enam/116) ayetiyle bu şekilde şuursuzca çoğunluğa uymanın ve sürü psikolojisi ile davranış faktörün gerçek olmadığını belirtir. Bu yönden çoğunluğun hangi eylemler içerisinde bulunduğu veya neyi koruduğu, emin bir kaynak ve kıstas olamaz.

Sürü psikolojisi esasında kendini garantiye almaktır. Sürü psikolojisinde insanlar yaşanılan ya da yaşanılacak meydana gelen pekçok olaya karşın şartlanmış vaziyettedirler. Beynini kullanmak zorunda olmadıklarını düşünürler. Sürü psikolojisine katılanlar beynini yormanın ağırlından kaçarak, kendileri benzeri olanların içerisinde bulunduğu şuursuzlar havuzuna atlarlar…
“Sürüden ayrılanı kurt kapar”deniliyor ama hangi sürüden? Bir Takım sürüler insan tabiatına çok ters bir hal alırlar. Bu Şekilde vaziyetlerde bu sürüden terk etmek suretiyle kendimizi korumuş ve sürü psikolojisinden kurtulmuş oluruz. ”Herkes yapıyorsa bir bildikleri vardır” zihniyeti sürü psikolojisinin melodisidir. Sürü psikolojisi kişilerin beynini uyutmanın, onları umursamaz duruma getirmenin değişmez yollarından biridir. Bu psikoloji geçmişimizden kalıt olan bir beyin kontrolüdür.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın