Sohbet'e Giriş

Şükretmiyorum diyen genç

Şükretmiyorum diyen genç

Gencin biri bu şekilde diye konuştu.Hocam, hocalarımız, babalarımız bize devamlı şükredin diyor. Ben şükretmiyorum.Bize daima şükürü öğrettiler. Ben şükür değil, hınç duyuyorum.Tabii; o süre şükretme.Veya istersen başkaldırı et. İstersen nimete kötü söz et. Canın ne istiyorsa öyle yap! Demedim.Belki bu akılsızca yakınma bu yanıtı hak ediyorsa da.Niye şükretmiyorsun dedim. Zira şükrün zıttı başkaldırı ve küfürdür.Falan dizi oyuncusu, falan futbolcu, falan şarkıcı, falan işadamı, falan şarkıcı bir dakikada milyonlar kazanıyor. Şu Şekilde zengin bir dünya yaşıyor. Şu Şekilde kazanıyor.Dikkat ettim tüm derdi, kim ne kazanıyor, harcıyor hakkında. İyi de sen şükretmesen bu iş değişecek mi dedim.

Veya halkın ne kazanıp ne harcadığından sana ne dedim. Ya Da sana kazanma, harcama diyen mi var? Diye sordum.Sustu. Anladığım kadarıyla her şeyi görmüyor ama her canının istediğini görüyor.Diğerlerini görmüyordu. Ama gözlerinde topluma karşın bir hınç seziliyordu.
Bak delikanlı şükrederseniz artırırım.Küfrederseniz-şükrü inkâr ederseniz- azabım şiddetlidir. (İbrahim suresi, 7. Ayet) ayetini hatırlatmadım. Zira delikanlının din-kitap ile bir sürü da alakası yoktu. Arada yaptığı itirazlarda onu gördüm.Şöyle dedim: Sen 25 yaşındasın.
Şu iştirak eden erkek 75 yaşında. Senin saçın gür. Onunki yok. Boyun da uzunca. Hemen sendeki bu özellikler çevredekilerde yok diye onlar şükür düşmanlığı mı yapsın?

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın