Sohbet'e Giriş

Su içmek amaçlı susamayı beklemeyin

Su içmek amaçlı susamayı beklemeyin

Fethiye Sıhhat Müdürü Uğur Çomak, Temmuz ayıyla beraber gösterişli olacak fazla sıcaklarda oluşabilecek mümkün su kayıplarını engellemek amaçlı gün içerisinde 2,5 litre su içilmesi tavsiyesinde yer aldı. Kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durulmasını öneren Çomak, kızartma ve yağlı yiyeceklerin beden balansını bozarak sıhhat problemlerinin meydana çıkmasına ne sebeple olacağınıylatti.

Meteoroloji Evrensel Müdürlüğü’nün Haziran ayının nihai haftasıyla başlayacağı uyarısını yaptığı fazla sıcaklar Muğla’nın Fethiye kazasında gösterişli olmaya başladı. İlçede termometreler 40 dereceyi gösterirken, gökyüzü sıcaklıkları yaşamı negatif etkiliyor. Sıcaktan kaçan bireylerin tercihi yeniden kıyı kenarları oluyor. Çalış, Ölüdeniz ve Fethiye koylarında denize giren vatandaşlar serinlemenin tadını çıkarıyor.

Temmuz ayıyla beraber 7 derece çoğalarak mevsim normallerinin üst kısmına çıkacağı ilanlan gökyüzü sıcaklıkları konusunda uzman kişiler ikazlarda yer aldı. Fethiye Sıhhat Müdürü Uğur Çomak, zorunlu olmadıkça öğle saatlerinde dışarı çıkılmaması uyarısında yer aldı. Auta çıkış mecburiyeti yer alan bireylerin gölge yerleri tercih etmesini ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmamalarını talep eden Çomak, bu dönemde yaşanabilecek fazla su kaybına dikkat etti.

Çomak, “Aşırı sıcaklarla beraber kaybedilen sıvı/akışkan oranı da artacaktır. Susama duygusu olmasa dahi gün içerisinde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekir. Kafein, gazlı ve içkili içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu içecekler hata bilinenin aksine susuzluğu gidermez, su gereksinimi artırır. Bunun mahaline ayran ve meyve suyu tüketilsin. Sıcak havalarda kızartma benzeri yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun mahaline haşlanmış ya da bizzat suyuyla pişmiş besinler tercik edilmelidir” diye konuştu.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın