Sohbet'e Giriş

Sınav stresini azaltmak amaçlı bunları tüketin

Sınav stresini azaltmak amaçlı bunları tüketin

Beslenme ve Rejim Uzmanı Gizem Köse, sıhhatli ve gerçek beslenmenin öğrenme ve konsantrasyon üzerindeki tesirlerine dikkati çekerek, imtihana sayılabilir günler kala YGS’ye girecek adaylara mühim tavsiyelerde yer aldı.

İşte uzmanından imtihan öncesi adaylar amaçlı altın kıymetinde öneriler:

Beslenme alışkanlığınızı değiştirmeyin!
Sınav gününe sayılabilir günler kala çeşitli ya da muhtevası meçhul besinler denenmemelidir. Bu dönemde beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden aynı ritimde devam edilmeli ve uyku düzenine uyarı edilmelidir.

Stresi azaltmak amaçlı meyve tüketin!
Beslenme alışkanlıklarında meyve yoksa gün içerisinde 3 tane kıtır meyve eklenebilir. Meyvelerdeki antioksidanlar stresi azaltmaya destekçi olacaktır. Bununla Birlikte C vitamini muhtevası ile bağışıklık sistemini de dayanıklı tutacaktır.

Balık konsantrasyonu artırıyor
Hafta süresince akşam yemeklerinde fırında balık tüketilirse konsantrasyonu arttırmaya destekçi olabilmektedir. Omega 3 muhtevası amacıyla beyin fonksiyonlarında iyileşme yaratır.

Çalışmalarda itinalı tüketimle bu tesiri sağlandığı gösterilse de az süre kalmasına nazaran nihai hafta balık tüketmeniz faydalı olacaktır. Balığın yakınında bilhassa C vitaminli başka bir deyişle yeşillikli tek salata da tüketilirse gündelik vitamin gereksinimleri da karşılanır.

Kahve tüketimini azaltın
Sınav öncesindeki hafta kafein alımı azaltılmalıdır. Yapılmış Olan çalışmalarda kafein alımı yüksek öğrencilerde odaklanmada sıkıntı yaşandığı görülmüştür. Bu yüzden gün içerisinde 2 kahveden fazlası çoğalış odaklanmaya destekçi olamaz yalnızca boş kafein alınmış olabilir.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın