Sohbet'e Giriş

Sınav öncesi ne türlü beslenmeliyiz

Sınav öncesi ne türlü beslenmeliyiz

Özenoğlu, imtihan esnasında başarıyı etkileyen mucize besin bulunmadığına dikkati çekerek, “Buna karşın imtihana hazırlık çağı süresince bütün besinleri içerir yeteri kadar, balanslı ve profesyonel beslenme hem tek fizyolojik hem tek de ruhi sıhhati pozitif etkiler. Baskı etkilerini azaltır, okul ve imtihan başarısına katkıda yer alır. Bu dönemde sıhhatsiz beslenme, fazla kafein alma, fast food ağırlıklı rejim, fazla asitli içecek kullanımı imtihan stresini artırıp berbat neticelere ne sebeple olabiliyor” dedi.

SINAV SABAHI KAHVALTI

Sınav sabahı kahvaltının çok mühim olduğuna dikkati çeken Özenoğlu, şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Bu konuda aileler de hassas olmalı. Beynin enerji ihtiyacını karşılayacak en mühim öğün meydana gelen kahvaltı, yeteri kadar, balanslı ve profesyonel derlenmiş besinlerden

oluşmalı. Akşam yemeği ile kahvaltısı aralarında tahmini 10-12 saatlik tek zaman geçer. Bu zaman arasında beden, besinlerden sağladığı enerjinin hemen hemen tümünü kullanır. Erken kahvaltı yapılmazsa beyin fonksiyonları için olması gerektiği kadar enerji oluşmaz. Yorgunluk, başı ağrısı, uyarı ve idrak etmede azalma görülebilir.

Kahvaltı kesinlikle hanede yapılmalı, poğaça veya tost ile geçiştirilmemelidir. Çay, kahve, kola benzeri kafeinli içecekler mahaline kuşburnu, ıhlamur, ada çayı benzeri nebat çayları veya kıtır sıkılmış meyve suları seçim edilmelidir. Bununla Birlikte yumurta, peynir, zeytin, pekmez, ceviz, esmer ekmek, domates, salatalık, yeşil biber, maydanoz veya kıtır veya kuru meyveden meydana gelen zengin tek kahvaltı gayet uyumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kategori
: Haberler
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın