Sohbet'e Giriş

Şiir üvey evlat olmaktan çıktı şayet uygulama yok

Şiir üvey evlat olmaktan çıktı şayet uygulama yok

İzmir’den yetişen bir şair meydana gelen Ahmet Sert, 45 senedir şiirle haşır neşir. Artık 8 yaşındayken başlamış yazmaya.. Şiirlerini 2003 seneninden bu yana kitaplaştırmış, İlk kitabının ismi Garipsiyorum.. Sonrasında ‘Hep Uzaklarda’, ‘Eflatun Geceler’ ve son olarak da ‘İstanbul Kime Aşık’ı yayınlismi. Sert’in 4 şiir kitabının yanında üç de şiir albümü var. ‘Adım Şiir Benim’, ‘Eflatun Geceler’ ve ‘Sümeyra’ isimli albümlerinde şiirlerini bizzat seslendiriyor.
Almanya’da uzunca seneler çalışıp çalışma süresini tamamlamış yani emekli meydana gelen Ahmet Sert, bugüne civarı bırakın devletten dayanak babında bir kuruş almayı, her yazdığı kitabında cebinden harcamış biri… Sordum, Kültür Bakanlığı’ndan da dayanak almamış.. “Bakanlığın öyle bir takviyesi, fonu yok ki..”diye konuştu. Gerçek, 27 Aralık

2013’e civarı takviyesi yoktu.. Şair ve yazarlara müjde vereyim, son olarak var. Kültür Bakanlığı çoğalış edebiyata da ücret yardımı yapacak. Edebiyat eserlerinin desteklenmesi ile ilgili yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Çoğalış bir yazar bakanlığa başvurup, huzurlu rahat kitabını yazmak ve üstelik yayımlatmak amaçlı dayanak isteyebilecek.
Bu hüküm, kültüre dayanak veren birçok ülkede var meydana gelen bir uygulşayet. ‘Eserin edebiyat imalatını artırması ve edebiyata yepyeni boyutlar kazandırması’ koşulu aranıyor. Seçimi Edebiyat Yapıtlarını Destekleme ve Ölçümlendirme Heyeti yapacak. İşin özü, tüm uygar memleketlerde meydana gelen uygulama yurdumuza da geldi.. Kabiliyetli vatandaşlar, ‘bu kitabı ne türlü bastırırım’ derdine düşmeden romanlar, şiirler yazsın diye hükümet ücret verecek.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın