Sohbet'e Giriş

Sigara tüketiminde kocaman düşüş

Sigara tüketiminde kocaman düşüş

Ülkemiz’de bu senenin önce 6 ayı içinde içilen sigara ölçüsü, geçen senenin benzer dönemine yönelik yüzde 10 azalarak 41 milyar 779 milyon adede geriledi.

Tütün ve Içki Piyasası Aranjman Kurumundan (TAPDK) edinilen bilgiye yönelik, Ülkemiz’de yetişkinlerin tütün ürünü kullanma hali dair haber ele geçirmek ve bu konuyla alakalı hüküm alıcılara ve araştırmacılara bilgi kaynağı oluşturmak amacıyla Ülkemiz İstatistik Müessesesi aracılığıyla gerçekleştirilen Global Erişkin Tütün Araştırması (KYTA) tamamlandı.

Araştırma neticelerine yönelik, Ülkemiz çapında 15 ve ek olarak yukarıya yaştaki kişilerin 2008 senesinde yüzde 31,2’si (16 milyon birey) altını çizen ya da ara sıra tütün mahsulleri kullanırken, 2012’de bu oran yüzde 27,1’e (14,8 milyon birey) düştü ve tütün ürünü kullanma sıklığı yüzde 13,4 oranında azaldı.

ERKEKLERİN % 41,5’İ, KADINLARIN 13.1’İ TÜTÜN KULLANIYOR

Tütün ürünü kullananların oranı da erkeklerde yüzde 47,9’dan yüzde 41,5’e; bayanlarda ise yüzde 15,2’den yüzde 13,1’e düştü.

Araştırmaya yönelik, tütün ürünü kullanan 10 kişiden 6’sı sigarayı bırakmayı düşünüyor. Tütün ürününü bir ay arasında bırakmayı düşünenlerin oranı yüzde 12,9, 12 ay arasında bırakmayı planlayanların oranı ise yüzde 35,4 olarak bilgisi verildi. Soruşturmanın ölçümlendirme kısmında ise şu görüşlere koltuk verildi:

“Tütün ürünlerinin tüketimi tarafından meydana çıkan tam olarak netice, Ülkemiz’de tütün denetimi yasalarının ve Milli Tütün Kontrol Yazılımı ve Eylem Tasarısının etkili uygulandığına göstermektedir. Bu sayede, tütün ürünü tüketenlerin sayısı 2008’den 2012’ye 2 milyon 200 bin birey azalmış, kullanım sıklığı yüzde 4,1 gerilemiştir. Sigara kullanımındaki en bariz azalma gençler ve az eğitimli bireyler benzeri fiyatı artışına hassas kesimlerde olmuştur.

Kategori
: Genel
Yazar
: admin
Etiketler
:

Sizde Yorum Yapın